Ráduly Réka: rajtam múlnak az eredményeim

Ráduly Réka: rajtam múlnak az eredményeim

– Gratulálunk a kiváló tanulmányi eredményeidhez! Milyen eredménnyel zártad az iskolát?

– Első osztálytól nyolcadikos koromig a csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskolába jártam, kilenc-tizenkettedik osztályban pedig a Márton Áron Főgimnáziumba, biológia-kémia osztályba. A négy osztály pontos médiáját nem tudom, viszont az érettségi vizsgát 9,71-es átlaggal zártam. A román nyelv és irodalom vizsgán 9,50-es érdemjegyet értem el, matematikából 9,60-at, magyar nyelv és irodalomból 9,75-öt, kémiából pedig tízest kaptam.

– Le a kalappal! Úgy értesültem, hogy nemcsak kiváló tanulmányi eredménnyel zártad az iskolás éveidet, hanem Csíkszéken a magyar diákok között te érted el a legmagasabb érettségi eredményt. Mi a titkod, hogy sikerült ezt elérned?

– Igazából nem tudom. Nagyon sok tanulással. Szerintem bárki, aki nekiül és megvan az elegendő akaratereje, képes rá. Tény, hogy nagyon sok munkát kell belefektetni. És persze

az is fontos, hogy okosan kell tanulni.

A tanórákon pedig odafigyelni, ugyanis a tanulásnak így a háromnegyede már megvan.

– Alkalmaztál valami speciális tanulási módszert, ami neked bevált?

– Igen, bár szerintem ezt sokan alkalmazták. A szekrény oldalára felragasztottam például minden írót, költőt, dátumot, képletet. Ezek mellett nagyon sokat segített a sport mint kikapcsolódás. Segített abban, hogy frissen tudjak nekilátni a tanulásnak.

– Hogyan tudtad összehangolni a tanulást és a sportot?

Már első osztálytól együtt „csináltam” a kettőt. Megszoktam, hogy reggel hattól voltak az edzéseim, általában nyolcig, onnan pedig egyből mentem iskolába. Ötödik osztálytól már bejöttek a képbe a délutáni edzések is.

Muszáj volt összefértetni a sportot az iskolával. Szerintem ez a folyamatosság sokat segített a rendszerezett életmód kialakításában.

És persze a fejlődésben, így például a koncentrálásban, a haladásban. Nem volt idő lustálkodni.

– Mit sportoltál és mióta? Az iskola mennyire volt gát a sportolásban?

– Műkorcsolyáztam már óvodás koromtól. Kisiskolás koromtól pedig versenyszerűen tájfutó vagyok. Olyan szempontból gát volt, hogy kilencedik osztálytól fél nyolcra kellett iskolába menni. Ekkor hagytam abba a korcsolyázást, mert az edzéseken az iskola miatt legtöbb ötven percet tudtam ülni, így nem volt értelme.

– És hogyha az idődnek ekkora részét kitöltötte a sport, meg a tanulás, ezen kívül mivel foglalkoztál? Volt-e egyáltalán időd bármire?

– Mivel a baráti társaság is korcsolyázott, így nem volt ezzel gond. Volt időm fuvolázni is, és persze olvasni mindig volt időm. Kilencediktől változott ez meg, ekkor már a tanulás kitöltötte a szabadidőmet. Na meg az osztálytársaimnak is karrierista mentalitása volt, nagy volt a versengés. Hiányzott is ekkor a szociális élet, de mindennek megvan az ára.

Ki kell választanod egy dolgot, és arra kell fókuszálnod, mindenből nem lehetsz tökéletes, ez lehetetlen. Nem vagyunk gépek.

– A sportolást még tervezed folytatni?

A tájfutást mindenképp. Sajnos egy bokaficam miatt most nyáron nem tudom, de amint minden újra a régi lesz, folytatom.

– Milyen sporteredményeket értél el karriered során?

– Műkorcsolyából országos első voltam novice intermediate kategóriában, tájfutásból pedig W16 és W18 Balkán-bajnok voltam, továbbá W20 második helyezést értem el. Csapatbajnokságon pedig W21-ben harmadik helyezést értünk el.

– És hol tervezel továbbtanulni?

– Most voltam egy hetes táborban, amit a kolozsvári kémia és vegyészmérnöki egyetem szervezett. Azért mentem, hogy biztos legyek benne, oda akarok-e menni. És igen, most már bizonyos, hogy vegyészmérnökire szeretnék menni, Kolozsvárra.

– Miből merítesz motivációt?

Részben ez genetika a családunkban, másrészt pedig saját magamért csinálom mindazt, amit, mert tudom, hogy meg tudom csinálni. Rajtam múlnak az eredményeim.

Please follow and like us:
Pin Share