Rapid, debut cu dreptul în Liga Campionilor! Victorie cu Buducnost după o repriză secundă perfectă

Rapid a pornit ca din tun în noul sezon al Ligii Campionilor la handbal feminin. Formația antrenată de David Ginesta Montes a învins-o pe teren propriu pe Buducnost, scor 32-27, în prima etapă din Grupa B. Andjela Janjusevic a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor, cu 8 reușite.

Rapid nu a lăsat loc de surprize în meciul cu Buducnost din Sala Polivalentă. Vicecampioana României s-a impus la capătul unui meci cu o primă repriză extrem de echilibrată. Cea mai mare diferență de scor în prima parte a jocului a fost de +2 pentru Rapid.

La cabine, cele două formații au intrat la egalitate, scor 15-15. Rapid s-a descătușat în a doua repriză. Gazdele au condus a doua repriză de la un capăt la altul și s-au impus în cele din urmă la 5 goluri diferență, scor 32-27.

Kassoma și Polman (5 goluri) au fost următoarele marcatoare ale Rapidului, după Janjusevic. Astfel, giuleștencele au reușit să dea uitării un start ezitant de sezon. Formația lui David Ginesta a pierdut semifinala din Supercupa României cu Gloria Bistrița și a câștigat neconvingător în „Liga Florilor” cu Măgura Cisnădie și CSM Târgu Jiu.

Program de foc pentru Rapid

Rapid nu are timp să celebreze victoria cu Buducnost din prima etapă a Ligii Campionilor. La mijlocul săptămânii viitoare, clubul alb-vișiniu o înfruntă în campionat pe Gloria Bistrița. Rapid are nevoie să-și ia revanșa după înfrângerea din Supercupa României.

Totuși, echipa lui Florentin Pera are moralul ridicat, după victoria istorică împotriva celor de la CSM București, scor 30-26 în prima etapă din Grupa A din EHF Champions League. După duelul din campionat, Rapid are parte de un nou meci tare.

Vicecampioana României o înfruntă în deplasare pe Kristiansand. În sezonul trecut, formația din Norvegia a fost eliminată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor de către Gyor. În prima rundă din actuala stagiune, Kristiansand a pierdut cu Brest (27-30).

Raicevic, gol împotriva fostei echipe

La începutul anului, Rapid a anunțat oficial transferul experimentatei handbaliste Milena Raicevic. În meciul de duminică după-amiază din Sala Polivalentă, jucătoarea din Muntenegru a marcat împotriva fostei sale echipe.

Handbalista care evoluează pe postul de coordonator de joc a evoluat aproape întreaga carieră la Buducnost, însă nu s-a despărțit în cele mai bune condiții de formația din Muntenegru. După ce a marcat în poarta fostei sale echipe, Raicevic s-a întors către public și a avut un strigăt de luptă.