Rapid, înfrângere fără drept de apel cu Esbjerg în Champions League! Cum stau giuleștencele în clasament și ce șanse au la calificare în play-off

Rapid a suferit a doua înfrângere în această ediție a Ligii Campionilor. Echipa giuleșteană a cedat cu 32-39 duelul de pe terenul lui Esbjerg, una dintre echipele favorite la câștigarea trofeului.

Rapid, înfrângere fără drept de apel cu Esbjerg în Champions League!

Elevele lui David Ginesta n-au condus niciodată pe parcursul meciului din Danemarca, deși au reușit de trei ori să egaleze în prima repriză. Danezele s-au desprins în partea secundă și în ultimele minute s-a pus doar problema scorului.

Esbjerg a avut și 10 goluri avans, dar a mai lăsat pedala de accelerație pe final. De la gazde s-au remarcat Henny Reinstadt și Thale Rushfeldt Deila care au marcat nouă, respectiv opt goluri, iar portarii au avut un procentaj de reușită de 25%.

De cealaltă parte, de la Rapid cea mai bună jucătoare a fost din nou Andjela Janjusevic, care a marcat nouă goluri, fiind urmată de Albertina Kassoma, cu șapte reușite. Portarii Rapidului au avut procente mici de reușită, 13,7% Ciucă și 20% Duijndam.

Giuleștencele au alunecat pe locul 6!

Pentru Rapid este a doua înfrângere consecutivă suferită în Champions League după 29-37 împotriva campioanei Germaniei, Ludwigsburg. Cu acest nou eșec, Rapidul alunecă pe locul șase în clasament, ultimul calificant în fazele superioare.

Astfel, următorul meci ar putea cântări foarte mult în perspectiva clasamentului final din grupă. Rapidul joacă în deplasare cu Odense, echipă care a cedat în fața lui Vipers Kristiansand în acest weekend.