Răzvan Lucescu, emoții cu fosta adversară a CFR-ului! PAOK s-a impus la limită în primul meci al sezonului din Champions League: „Ne-a lipsit intensitatea”

PAOK a câștigat duelul cu Borac Banja Luka de pe Toumba Stadium, scor 3-2, în meciul tur al „dublei” din al doilea tur preliminar al UEFA Champions League. Favorită certă la calificare încă dinaintea partidei, echipa lui Răzvan Lucescu a fost egalată în două rânduri, însă a reușit să obțină victoria.

PAOK a avut mari emoții în primul meci oficial al sezonului. Campioana Greciei a învins-o la limită pe Borac Banja Luka (3-2), campioana Bosniei și fosta adversară a celor de la CFR Cluj din preliminariile UEFA Champions League (2021/2022).

Trupa lui Lucescu Jr. a deschis scorul în minutul 17 prin Koulierakis. Avantajul elenilor a durat doar 5 minute, pentru că Herrera, din penalty, a restabilit egalitatea. Același Koulierakis a marcat și a readus-o în avantaj pe PAOK.

Echipa antrenată de Bojan Puzigaca a înscris al doilea gol prin Kulasin în prelungirile primei reprize. Scorul final a fost stabilit încă din minutul 51 de Troost-Ekong. Returul are loc peste o săptămână în Bosnia.

Răzvan Lucescu, prima reacție după PAOK – Borac Banja Luka 3-2: „Victoria este importantă”

Antrenorul momentului în fotbalul românesc, Răzvan Lucescu a recunoscut că PAOK mai are multe lucruri de îmbunătățit pentru sezonul 2024/2025 în care luptă pentru a-și apăra titlul în Grecia. Antrenorul român a remarcat jocul slab pe alocuri al echipei sale, însă a explicat că victoria este extrem de importantă.

„Primul meci oficial, am câștigat, ceea ce este important, dar trebuie să lucrăm la mai multe capitole. Lucrurile au mers așa cum ne-am dorit. Ne-a lipsit intensitatea astăzi, a fost un tempo lent, nu am avut intensitate și ne-a lipsit încrederea.

Ne-am grăbit la unele faze. Trebuie să mai exersăm anumite aspecte. Este important ca mulți jucători să aibă minute în repriza secundă, în general trebuie lucrată intensitatea și încrederea.

Dar victoria este importantă și trebuie să profităm de ea pentru a remedia lucrurile și a obține calificarea”, a declarat Răzvan Lucescu, citat de sportal.gr. În cazul în care va trece de Borac Banja Luka, PAOK va avea o misiune mult mai dificilă.

Campioana Greciei va da piept în turul 3 preliminar al UEFA Champions League cu Malmo FF. Campioana Suediei a învins-o categoric pe Klaksvik, scor 4-1 în meciul tur al „dublei” din turul 2 preliminar al UEFA Champions League. Suedezii sunt favoriți cerți la calificare.