Răzvan Marin şi-a respectat renumele de specialist în penalty-uri! Mihai Stoica: “Nici Shearer nu bătea aşa!”. Video

România s-a distrat la Larnaca în prima repriză a confruntării cu Cipru. “Tricolorii” au marcat de trei ori în primele 45 de minute, un adevărat festival ofensiv pentru echipa antrenată de Mircea Lucescu.

Răzvan Marin şi-a respectat renumele de specialist în penalty-uri!

În minutul 25, Valentin Mihăilă a fost faultat în careu la scorul de 1-0 şi “specialistul” în penalty-uri, Răzvan Marin, a luat mingea să bată. A făcut-o din nou perfect, în vinclu, fără nicio şansă pentru portarul advers. VEZI VIDEO

“Nu țin minte fotbalist să execute penalty mai sigur și mai spectaculos decât Răzvan Marin. Nici Shearer”, Mihai Stoica pe Facebook după penalty-ul lui Marin cu Cipru

Este al treilea gol din lovitură de pedeapsă pentru Răzvan Marin în această ediţie din Liga Naţiunilor. El a transformat loviturile de pedeapsă atât în confruntarea cu Kosovo (3-0), cât şi cu Lituania (3-1), pe stadionul Steaua.

În confruntarea de pregătire pentru Euro 2024 dintre România şi Bulgaria, scor 0-0, Dennis Man a irosit o lovitură de pedeapsă. A fost momentul în care a fost desemnat să bată Răzvan Marin.

A transformat în moment de maximă tensiune la Euro 2024

Iar primul penalty pe care trebuia să îl bată mijlocaşul lui Cagliari a fost într-un moment de maximă tensiune. În ultimul meci din grupe la Euro 2024, România era condusă de Slovacia cu 0-1 şi avea neapărat nevoie de gol.

Ianis Hagi a scos un penalty, iar Răzvan Marin a bătut imparabil. S-a încheiat 1-1 şi România avea să câştige grupa. De atunci, mijlocaşul a transformat fără emoţii toate loviturile de pedeapsă.

Răzvan Marin, gol decisiv pe terenul lui Juventus

În etapa precedentă din Serie A, Răzvan Marin a oferit o nouă reprezentaţie. A intrat pe parcurs în meciul Juventus – Cagliari, iar la scorul de 1-0 pentru gazde, cu două minute înainte de final, echipa sa a primit penalty.

Răzvan Marin a bătut impecabil şi a stricat recordul de invincibilitate al lui Juve, care a încasat primul gol al sezonului în Serie A. Un nou penalty perfect, bătut într-un moment de maximă tensiune.

Răzvan Marin are şapte goluri pentru națională, şase din penalty. A ratat o lovitură de pedeapsă în amicalul România – Georgia 1-2, din 2021. Din acțiune a marcat la debut, cu Armenia, 5-0, la Erevan, în 2016. Meciul a fost în preliminariile CM 2018, sub comanda lui Christoph Daum.