Reacția presei din Austria după LASK Linz – FCSB 1-1: „Șansele de calificare sunt intacte”

Campioana României a obținut un rezultat bun pe terenul celor de la LASK Linz, iar calificarea în faza principală a Europa League se va juca pe stadionul Steaua, pe 29 august. Meciul a avut un ritm scăzut de joc, cu puține ocazii de ambele părți, iar presa din Austria a reacționat după finalul partidei.

Presa din Austria după manșa tur dintre LASK Linz și FCSB: LASK Linz a dezamăgit într-o remiză obosită

FCSB are șanse mari să revină în UEFA Europa League după o pauză de 7 ani. Formația antrenată de Elias Charalambous a remizat în Austria cu cei de la LASK LINZ Linz, într-un meci în care campioana României a reușit să îi țină piept adversarei sale. David Miculescu a marcat unicul gol al grupării roș-albastre și ține vii speranțele echipei pentru returul de pe stadionul Steaua.

FCSB a început timid partida din prima manșă a play-off-ului UEFA Europa League, cu Linz și a primit gol în minutul 34, după o fază finalizată de francezul Adil Taoui. Miculescu a echilibrat situația pe tabelă chiar în prelungirile primei reprize, după ce a exploatat o centrare a lui Alexandru Băluță.

Imediat după meci, presa din Austria a reacționat și a transmis că formația pregătită de Thomas Darazs are în continuare șanse de calificare, însă presiunea crește odată cu acest rezultat care aduce incertitudine.

„Fără atmosferă festivă de Cupă Europeană la Linz! Linz a rămas, de asemenea, fără victorie în al treilea meci al sezonului pe teren propriu împotriva celor de la FCSB, joi. După înfrângerile din ligă cu Altach (1:2) și Salzburg (0:2), alb-negrii nu au putut obține mai mult de un egal 1:1 în prima manșă a play-off-ului Europa League împotriva românilor.

Linz a digerat inițial șocul provocat de accidentarea la coapsă a portarului obișnuit Tobias Lawal în timpul încălzirii. Moses Usor a făcut o greșeală în primele minute, când a ratat deschiderea scorului. Adil Taoui a folosit apoi o pasă de vis a lui Zulj pentru a face 1-0 (34′).

După greșeli groaznice în jocurile de pregătire, portarul înlocuitor pe termen scurt Jörg Siebenhandl a reușit să salveze jocul. Înainte de pauză, fostul număr 1 al lui Sturm Graz nu a avut nicio șansă după ce fundașul drept Melayro Bogarde nu a reușit să se ridice în duelul aerian și i-a permis lui David Miculescu să intre necontestat cu capul pentru a face 1-1 (46’).

În repriza secundă, nu a fost nimic coerent pe mingea de la LASK, și au fost inconsecvențe în apărare. Aspecte pozitive: Înainte de manșa secundă de săptămâna viitoare de la București, șansele de calificare în Europa League sunt încă intacte. Dar presiunea asupra antrenorului Thomas Darazs și a echipei sale este în creștere.

Campionul mondial Jerome Boateng, ca și ultima dată împotriva lui Salzburg, a intrat ca înlocuitor în faza finală și nu a reușit să reînvie jocul lui Linz. Pe lângă Lawal, gazdele își fac griji și pentru coordonatorul de joc Robert Zulj, care a fost scos din meci în repriza secundă din cauza unei probleme medicale la față.” , au scris cei de la Heute.

FCSB, în fața unei calificări în Europa League după șapte ani

FCSB nu a mai jucat din anul 2017 în grupele UEFA Europa League. Nicolae Dică a fost pe banca tehnică a roș-albastrilor la ultima participare a bucureștenilor în această competiție. FCSB era eliminată de Sporting Lisabona din play-off-ul Champions League, însă termina pe locul doi într-o grupă cu Viktoria Plzen, Lugano și Hapoel Beer Sheva.

Atunci, gruparea lui Dică juca în șaisprezecimile Europa League, unde înfrunta Lazio și era eliminată deși câștiga meciul tur cu scorul de 1-0. În retur, Lazio se impunea într-un mod categoric, scor 5-1.