Rendhagyó tanévnyitón adták át a Marosvásárhelyi Református Kollégium új épületét

Rendhagyó tanévnyitón adták át a Marosvásárhelyi Református Kollégium új épületét

A marosvásárhelyi Vártemplom hétfőn délelőtt megtelt a tanévet kezdő tíz osztály kisdiákjaival és szüleikkel, illetve a meghívottakkal. A tanévnyitó istententiszteleten Kolumbán Vilmos József püspökhelyettes a 119. Zsoltárból olvasott fel az ünneplőknek, majd Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke szólalt fel.

Az egyházi elöljáró hangsúlyozta, hogy

különösen nagy ünnep ez a marosvásárhelyi magyaroknak – de nemcsak – hogy új elemi iskolát építhettek, amelynek ma először megnyílik a kapuja és befogad tíz osztályt.

„Egyházunknak több mint száz év alatt nem volt lehetősége arra, hogy új iskolát építsen, ez a mai nap, amikor átadhatunk egy új épületet, csodaszámba megy, hiszen

nem olyan természetes, hogy ez megtörténhet”

– fejtette ki a református egyházkerület püspöke. Hozzátette, hogy

kellett hozzá egy hívő közösség és egy magyar nemzeti kormány, amely meghallgatta a kérésüket, és nem csak akart, hanem tudott is tenni ezért.

Továbbá kellett egy helyszín is, amit sokáig kerestek. Majd a tudomásukra jutott, hogy a régi zsidó elemi iskola eladó, hiszen akkor már magánkézben volt.

Azért választották ezt az épületet, mert a telekkönyvben már iskolaként szerepelt, és gondolták, így könnyebb lesz az építkezés, de mégsem volt olyan egyszerű elindítani, felépíteni

– mondta el Kató Béla, aki az iskola zsidó múltjára is emlékezett. „1923 októberében adták át az iskolát, akkor tizenhárom tanára volt, de 1942-ben már kényszermunkára deportálták a férfiakat, és a nőkre hárult az oktatás.

1944. május elsejével a tanítás is megszűnt, és május másodikán megkezdődött a gettosítás, a 13 tanárból csak négy élte túl. A haláltáborokba elhurcolt 345 diák nagy része pedig soha nem tért vissza Marosvásárhelyre”

– idézte fel Kató Béla az egykori zsidó iskola és közösségének tragikus sorsát.

Hozzátette, hogy az egyházi háttérrel rendelkező iskolában a gyerekek sok minden mellett megtanulják a Tízparancsolatot is. Ez pedig azért fontos, mert

ami akkor megtörtént a marosvásárhelyi zsidó közösséggel, azért történhetett meg, mert vannak, akik elkívánják mások földjét, iskoláját.

„A kollektív bűnösség elve nem lehet irányadó, és ezt nem szabad megengedni” – fejtette ki az egyházi elöljáró.

Azzal az üzenettel, hogy összetartozunk

Balatoni Katalin, a magyar belügyminisztérium köznevelési államtitkárságának helyettes államtitkára beszédében azt hangsúlyozta:

nincs annál fontosabb, hogy iskolát építsenek, erősítsenek.

Mindezt teszik a családok támogatásával, a pedagógusok képzésével és azzal az üzenettel, hogy összetartozunk.

El kellett jöjjön az idő, hogy összefogjunk, és együtt tegyük a tőlünk telhetőt itt a Kárpát-medencében, mert ez megmaradásunk záloga”

– mondta el a magyar kormány képviselője.

Ezt a két iskolát egymás mellett megvédjük

Soós Zoltán polgármester kifejtette, hogy az oktatás az egész közösségünk ügye. Úgy véli, nem csak a tanévkezdés szokásos örömét tartalmazza a mai nap, hanem egy másik fontos megvalósítást is:

egy iskolaépület átadását, a marosvásárhelyi oktatás bővülését, amely által gazdagodott a közösségünk.

A város elöljárója szerint a vártemplomi esemény legemlékezetesebb momentuma az volt, amikor

a kisdiákok együtt elmondták a Miatyánkot, és a több száz gyerekhang életet lehelt a templomba.

A polgármester megköszönte az új iskola felépítéséhez kapott támogatásokat is.

A templomi beszédek sorát a két oktatási intézmény vezetői zárták. Hajdú Zoltán, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója arról beszélt, hogy

1557-ben indult el Marosvásárhelyen a református oktatás, és 1956-tól a Bolyai Farkas Elméleti Líceum vitte tovább azokat az értékeket, amiket a Református Kollégium több mint 400 éven át adott Marosvásárhelynek.

Ma pedig ott van egymás mellett a két intézmény, és jól megvannak – hangsúlyozta a Bolyai iskola vezetője.

„A volt kommunista vezetők meg akarták szüntetni a kollégiumot, ennek az lett az eredménye, hogy most két magyar iskola működik Marosvásárhelyen.

Az a feladatunk, hogy ezt a két iskolát egymás mellett megvédjük, hogy ez a két iskola tovább működjön még legalább 500 évet”

– fejtette ki Hajdú Zoltán. Az iskolavezető köszönetet mondott Kató Béla püspöknek, az erdélyi református egyházkerületnek, a magyar államnak és a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalnak, illetve az önkormányzati képviselő-testületnek azért, hogy ma egy új iskolát avathatnak fel.

Benedek Zsolt, a Marosvásárhelyi Református Kollégium igazgatója köszöntötte az ünneplőket a régi kollégium 467. tanévnyitó ünnepségén, illetve az újraindult Református Kollégium 30. tanévnyitóján.

Mint elmondta, egy harminc évvel ezelőtti,

kezdetleges bujdosó iskolából egy erős, megbecsült iskolává lett ismét a Református Kollégium.

„A két intézmény együtt ismét visszatekint a közös múltra, együtt éljük meg a jelent, és bizalommal tekintünk a jövőre, ami itt Marosvásárhelyen közös kell legyen nekünk” – fejtette ki Benedek Zsolt, aki megköszönte a szülők bizalmát, hiszen

mintegy kilencven előkészítős kezdi meg az új tanévet a két iskolában összesen.

Közösen vonultak az új iskolaépülethez

Az áldást követően az ünneplő tömeg, élén az egyházi és világi elöljárókkal, majd a fehér-feketébe öltözött és az iskolák jelképeivel kihímzett nyakkendőket viselő mintegy 250 diákkal és szüleikkel rendőri kísérettel vonultak át a város főtéren keresztül a Horea utcai új épületbe.

Az új iskolaudvaron pedig a negyedikesek virágkapuval fogadták a megszeppent előkészítősöket, akik egyik szemmel a szülőt, másik szemmel az újonnan megismert tanító nénit lesték.

A viszonylag kicsi iskolaudvar mellett van egy másik udvar is, amelyet egyelőre kerítés határol, de a polgármester megígérte, hogy

kinyílik a kapu, és használatba vehetik azt a teret is a kisdiákok

– mondta el Kató Béla az iskolaudvarra érve. Hozzátette, tíz osztály van jelen, ezt azt jelenti, hogy hosszú ideig számíthatunk arra, hogy lesz itt gyerek. Vidéken egyre több iskola zárja be kapuit a gyerekhiány miatt,

Marosvásárhelyen pedig benépesedett ez az iskola, ahol mindenkinek helye van, aki elfogadja, hogy itt magyarul zajlik az oktatás.

Az új épület átadását jelképező szalagot Kató Béla, Balatoni Katalin, Soós Zoltán, Hajdú Zoltán és Benedek Zsolt vágták el, és nyitották meg a Marosvásárhelyi Református Kollégium, illetve a Bolyai Farkas Elméleti Líceum kisdiákjainak – összesen mintegy 250 tanulónak – otthont adó új épületet.

Please follow and like us:
Pin Share