Repriză de coșmar pentru CFR Cluj în returul cu Pafos! Elevii lui Dan Petrescu au primit trei goluri și riscă eliminarea din Conference League

CFR Cluj a fost condusă cu 2-0 de Pafos după prima repriză a returului din Conference League. Jucătorii lui Dan Petrescu au arătat momente de slăbiciune în plan defensiv și au mai primit un gol în startul actului secund.

UPDATE: CFR Cluj a început dezastruos și repriza a doua

Începutul actului secund a fost la fel de prost pentru CFR Cluj. Boben a faultat în careu în minutul 47, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Tankovic a transformat lovitura de pedeapsă, a dus scorul la 3-0, iar misiunea lui Dan Petrescu de a ajunge în grupele Conference League devine imposibilă.

Repriză de coșmar pentru CFR Cluj în returul cu Pafos. Elevii lui Dan Petrescu riscă eliminarea din Conference League

În prima repriză din Cipru, Pafos a marcat de două ori în fața celor de la CFR Cluj. Ardelenii nu reușesc să se concentreze pe faza defensivă și riscă să piardă duelul care poate duce la eliminarea din Conference League.

În mai multe rânduri, elevii lui Dan Petrescu au făcut greșeli de care Pafos a încercat să profite imediat. La fel cum a fost și la primul gol, marcat de Jaja în minutul 28.

Atacantul ciprioților nu a fost marcat de Kresic și a rămas singur în careu după ce niciun jucător de la CFR Cluj nu a venit să ajute. Din lateral, Jairo i-a pasat foarte bine în fața porții, iar brazilianul a deschis scorul din 6 metri.

Cel de-al doilea gol a venit în urma unei alte gafe de proporții în apărarea ardelenilor. Pafos a avut o lovitură liberă departe de poartă, însă Pepe a reușit să trimită perfect balonul în careu. Video aici.

Goldar a păcălit apărarea și a scăpat din marcaj, iar apoi a înscris cu o lovitură de cap imparabilă care a intrat direct în plasa porții. Pe finalul primei reprize, elevii lui Dan Petrescu au mai primit un gol, însă acesta a fost anulat cu intervenția VAR pentru offside.

Dan Petrescu a prefațat duelul cu Pafos: “Foarte greu”

“Normal că îmi menţin părerea. Sunt singurul conştient de ce ne aşteaptă, pentru că am văzut meciurile lor. Cei care nu au văzut niciun meci îşi dau cu părerea, dar eu am văzut.

Sunt convins că ne va fi foarte greu. Trebuie să avem un spirit fantastic de luptă și puţin noroc, asta e clar. Trebuie să avem noroc şi cu arbitrajul, să avem noroc şi cu vremea, să nu fie umiditate.

Sunt conştient de valoarea individuală a lor şi jucătorii noştri au văzut asta la ședința video. Vor vedea şi la meci”, a declarat Dan Petrescu la conferința de presă.