România primeşte încă o medalie în ultima zi a Jocurilor Olimpice?! Decizia va fi anunțată peste o oră! Update exclusiv

România a reuşit cea mai bună ediţie a Jocurilor Olimpice din 2008 încoace, cu 8 medalii adunate la Paris. Dar una dintre cele mai mari controverse au fost la gimnastică, fiind contestată la TAS nota Sabrinei Voinea, care a lăsat-o în afara podiumului.

România primeşte încă o medalie în ultima zi a Jocurilor Olimpice?!

UPDATE, ora 18:16. România ar putea încheia ziua cu medalii de aur la gimnastică. Decizia TAS în cazurile Ana Bărbosu și Sabrina Voicu vine într-o oră, în jurul orei 19:30.

Audierile vor avea loc sâmbătă, iar, din informaţiile FANATIK, oficialii COSR prezenţi la Paris sunt optimişti că România va primi medalia de bronz până la finalul Jocurilor Olimpice de duminică.

Federaţia Română de Gimnastică a solicitat celor de la TAS ca atât Ana Bărbosu, cât şi Sabrina Voinea să primească medalii de bronz pentru finala de la sol. Chiar dacă sâmbătă sunt audierile, un termen în care se va da un verdict nu a fost anunţat.

Scandal uriaş în finala de la sol!

Mai mult, nu ştie nimeni dacă în astfel de cazuri se mai poate schimba clasamentul final, fiind rarisime cazurile în care podiumul olimpic a fost schimbat retroactiv, mai ales că nu vorbim de un caz de dopaj.

A fost scandal mare după finala de la sol din cadrul concursului olimpic de gimnastică artistică. Sabrina Voinea a primit nota 13.700, dar românca a fost penalizată pentru o ieşire din covor care nu se vede pe reluări.

Locul trei a fost ocupat de Ana Bărbosu, care avea aceeaşi notă ca Sabrina Voinea, 13.700. Dar mai era de intrat o sportivă în concurs, americanca Jordan Chiles.

Ana Bărbosu şi Sabrina Voinea au făcut contestaţie la TAS

Iniţial, americanca a primit nota 13.666, ceea ce însemna că Ana Bărbosu a luat bronzul olimpic. Chiles a depus contestaţie şi a primit o zecime în plus la notă, care a propulsat-o pe locul trei.

Atât Ana Bărbosu, cât şi Sabrina Voinea, au făcut contestaţii la TAS, iar verdictul dat celor două gimnaste va fi dat unul la comun. Rămâne de văzut dacă un verdict în acest caz va veni până la închiderea Jocurilor Olimpice.

Duminică, de la ora 22:00, pe Stade de France va avea loc ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Paris. Dacă România va avea câştig de cauză la TAS, va încheia cu 9 medalii această ediţie.