România s-a calificat în optimile de la Euro 2024! Triumful tricolorilor, după meciul cu Slovacia

RMAG news

În cea mai disputată grupă, Grupa E, Slovacia, clasată pe locul trei, va întâlni lidera România miercuri, de la ora 19.00, pe Deutsche Bank Park, din Frankfurt, stadionul care a fost model pentru Arena Națională de la București. Meciul este ultimul din grupă pentru ambele echipe și învingătoarea se va califica în optimile de finală de pe primul loc.

UPDATE 2: România –  Slovacia. Suntem calificați în Optimi!

După 90 de minute +3 de joc, România a reușit, după o pauză de mai bine de 8 ani, să se califice în optimile EURO 2024, terminând la egalitate cu echipa Slovaciei.

Deși prima parte din a doua repriză am fost dominați, am reușit să menținem echilibrul în joc, și rezultatul de egalitate până la final.

În celălalt meci din grupă, Ucraina a terminat 0-0 cu echipa Belgiei, astfel că România s-a calificat de pe locul unu în grupa E.

UPDATE: România –  Slovacia, este 1-1 la pauză

Au trecut deja 45 de minute + 1 din ultimul meci al Naționalei României în Grupa E, la EURO 2024. După primele minute intense de joc, cu Slovacia în presiune, elevii lui Fracensco Calzona reușeau în minutul 24 se înscrie prin Juraj Kucka.

Dar a venit minutul 34, când Ianis Hagi la o incursiune în careul slovac reușea să scoată un penalty, eexcutat de Răzvan Marin, iar la finlaul celor 46 de minute suntem la egalitate, menținându-ne locul unun în grupă și, conform calculelor, suntem deja calificați în Optimile de finală, având în vedere că în celălalt meci al grupei scorul este unul alb, între Belgia și Ucraina.

Euro 2024. România și Slovacia luptă în ultimul meci din grupă

După primele două meciuri din grupă, toate cele patru echipe au câte trei puncte, deși Slovacia și România au suferit înfrângeri în ultima etapă împotriva Ucrainei, respectiv Belgiei. Este pentru prima dată în istoria Campionatului European când toate echipele dintr-o grupă au același număr de puncte după două meciuri, adică trei puncte fiecare.

Pentru a se califica în optimile de finală pe primul loc, Slovacia trebuie să învingă România. În cazul unei victorii și dacă Ucraina nu învinge Belgia, ar termina pe primul loc. În schimb, o înfrângere împotriva României ar elimina Slovacia dacă Belgia evită înfrângerea.

România poate termina pe unul dintre primele două locuri și se va califica în optimi dacă evită înfrângerea împotriva Slovaciei. Pentru a câștiga grupa, România trebuie să învingă și să speră ca Belgia să nu învingă Ucraina. O înfrângere a României și o victorie a Ucrainei ar însemna eliminarea din competiție.

Francesco Calzona mizează pe aceeași echipă

Managerul Francesco Calzona este de așteptat să mizeze pe aceeași echipă care a început și celelalte meciuri din Euro 2024.

Portarul Martin Dubravka va fi cu siguranță titular. Linia defensivă va fi condusă de căpitanul Milan Skriniar alături de partenerul său de centru, Denis Vavro. În mijlocul terenului, Stanislav Lobotka va fi probabil flancat de Ondrej Duda și Juraj Kucka. Selecționarul ar putea aduce ca atacant pe Robert Bozenik, susținut de Lukas Haraslin și Ivan Schranz.

Cu ce echipă va lupta România astăzi

În ceea ce privește România, Iordănescu l-a adus pe Valentin Mihăilă în echipa de start în ultima etapă împotriva Belgiei. Acesta l-a înlocuit pe Florinel Coman. Totuși, Mihăilă a fost înlocuit cu Ianis Hagi. Deși este posibil să înceapă din nou miercuri, nu există nicio garanție că va termina meciul.

Este de așteptat ca portarul Florin Nita să fie titular. Ar putea să îi aibă în fața sa în centrul defensive pe Radu Drăgușin și Andrei Burcă. În mijlocul terenului, Marius Marin va fi însoțit de Razvan Marin și Nicolae Stanciu. Este posibil ca Denis Drăguș să înceapă ca atacant.

În concluzie, meciul dintre Slovacia și România pare să fie unul dintre cele mai atractive.

Echipe probabile

Slovacia: Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Schranz, Bozeník, Haraslin

România: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Mihăilă.