România, taxată dur de presa internațională după 0-3 cu Olanda în optimi la EURO 2024: „Gakpo a făcut ce a vrut cu ei”

România a pierdut categoric cu Olanda în optimile de finală ale EURO 2024, scor 0-3. „Tricolorii” au început bine partida și au pus presiune la poarta batavilor, însă naționala lui Ronald Koeman a preluat treptat inițiativa și nu a cedat teren până la fluierul de final.

Principalul inamic al defensivei „tricolore” a fost Cody Gakpo. Atacantul lui Liverpool a înscris în minutul 20 și a pasat decisiv la al doilea gol marcat de „Portocala Mecanică” prin Donyell Malen în minutul 83. Evoluția lui Cody Gakpo nu a fost trecută cu vederea de presa internațională.

„Gakpo a făcut ce a vrut cu România”, au titrat italienii de la prestigiosul Gazzetta dello Sport. „Primele zece minute i-au speriat pe olandezi din cauza presiunii românești foarte intense care a fost ca un filtru de Instagram.

A fost bun doar pentru prima impresie. Pe măsură ce minutele au trecut, Olanda a preluat jocul și i-a zdrobit pe cei unsprezece români”, au mai scris jurnaliștii italieni. În sferturi, Olanda va da piept cu învingătoarea din meciul Austria – Turcia.

„Olanda distruge România”. Ce au scris spaniolii de la Marca după 0-3 cu Olanda

În cazul în care ar fi învins Olanda și s-ar fi calificat în sferturi, România ar fi bifat cel mai bun rezultat din istorie la turneele finale europene. Victoria la scor de neprezentare a „Portocalei Mecanice” în meciul cu România i-a făcut pe spaniolii de la Marca să titreze: „Olanda distruge România”.

„Olandezii au fost mult superiori românilor și, în ciuda scorului de 3-0, rezultatul pare subțire având în vedere numărul de șanse de gol pe care le-au avut”, au notat și portughezii de la A Bola.

Reacția presei olandeze după România – Olanda 3-0

Pe lângă Cody Gakpo, un alt internațional olandez care a strălucit a fost Donyell Malen. Deși a început meciul pe banca de rezerve, atacantul de la Borussia Dortmund a reușit să-l învingă de două ori pe Florin Niță.

Introdus la pauză de Ronald Koeman, Donyell Malen a perforat poarta „tricolorilor”. „Cody Gakpo și Donyell Malen ghidează echipa olandeză în sferturile de finală ale Campionatului European cu o victorie binemeritată în fața României.

Olanda a ajuns, pe bună dreptate, în sferturile de finală ale Campionatului European, marți seară. Olanda a fost mult mai puternică decât România, datorită din nou lui Cody Gakpo și lui Donyell Malen”, au scris ziariștii olandezi.