România U21 s-a dezlănțuit în Muntenegru! Rareș Ilie „a spart gheața” după 8 luni! Octavian Popescu, gol și pasă de gol

România U21 n-a avut milă de Muntenegru în preliminariile Campionatului European de tineret. Rareș Ilie (21 de ani) și Octavian Popescu (21 de ani) au contribuit și ei la prestația de senzație a naționalei lui Daniel Pancu.

România U21, show total în Muntenegru. Rareș Ilie, primul gol după 8 luni de secetă

Selecționata de tineret a României a strălucit la Podgorica. La pauză, „tricolorii mici” conduceau deja cu 2-1. Louis Munteanu (22 de ani) a reușit o „dublă de senzație”. Fotbaliștii lui Daniel Pancu s-au dezlănțuit însă în actul secund.

În minutul 52, rapidistul Andrei Borza l-a servit în adâncime pe fostul „wonderkid” din Giulești, Rareș Ilie. „Micul fenomen” a preluat în stil de mare fotbalist și l-a lobat pe  goalkeeperul advers. Mijlocașul lui Nice a reușit astfel să „spargă gheața” după 8 luni.

Rareș Ilie nu mai marcase într-un meci oficial din 17 februarie 2024, când juca la Lausanne, formație care se impunea atunci cu scorul de 3-1 în fața lui Yverdon.

Octavian Popescu, dezlănțuit și la naționala de tineret. Gol și pasă de gol în Muntenegru U21 – România U21

O prestație remarcabilă la Podgorica a avut și Octavian Popescu, care continuă forma bună arătată la FCSB. După ce în prima repriză a pasat excelent la unul dintre golurile lui Louis Munteanu, „decarul” campioanei României și al naționalei de tineret și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

În minutul 59, Tavi Popescu l-a executat pe Ivezic, după o minge primită de la același Rareș Ilie. Pentru Popescu, acesta a fost primul său gol din carieră pentru selecționata U21 a României. – vezi VIDEO