Românii scriu istorie la Juventus! 3 ”tricolori” au jucat în Youth League pentru ”Bătrâna Doamnă” și au contribuit la două goluri. Video

Naționala României are un viitor promițător! Miercuri seara, echipa de tineret a celor de la Juventus a obținut o victorie categorică în Youth League, învingând cu 3-0 formația austriacă RB Leipzig, iar trei juniori români au avut un rol decisiv.

Românii fac legea în Youth League

Riccardo Radu, Andrei Florea și Lorenzo Biliboc au evoluat pentru RB Leipzig. Primii doi au fost titulari, în timp ce Biliboc a intrat pe teren după pauză. „Bătrâna Doamnă” s-a impus cu un scor clar, 3-0, iar juniorii români s-au remarcat printr-o prestație de excepție.

Andrei Florea a înscris în minutul 46 cu o execuție de mare finețe. Mijlocașul a recuperat mingea și a trimis un șut superb din marginea careului, direct în vinclul porții adverse. Florea a fost eliminat, însă, în minutul 74, după ce a văzut al doilea cartonaș galben.

Lipsia U19-Juventus U19

Andrei Florea 🎯 pic.twitter.com/Kx3p1lq6Ws

— JuventusJuvenil (@JuvenilJuventus) October 2, 2024

La golul de 3-0, Riccardo Radu și Lorenzo Biliboc au colaborat excelent. Portarul celor de la Juventus a degajat lung și a surprins defensiva austriacă. Atacantul român a preluat perfect și l-a învins pe portarul advers cu un șut din voleu.

Lipsia U19-Juventus U19 0-3

Lorenzo Biliboc 🎯 pic.twitter.com/8sz5pZSc7I

Cei trei jucători români au devenit piese importante în echipa de juniori a celor de la Juventus. Federația Română de Fotbal trebuie să facă toate eforturile pentru a nu-i pierde. Italienii îi au în vizor și le-ar putea propune să reprezinte naționala din peninsulă.

”În repriza a doua vine momentul căutat: un șut-centrare al lui Crapisto este respins de portarul Dickes, mingea ajunge la picioarele lui Florea, care înscrie pentru 2-0 sub transversală. O prestație bună a mijlocașului bianconer, pătată însă în minutul 76, când, deja avertizat, intră greșit asupra lui Gebel și primește o eliminare meritată.

Leipzig încearcă să profite de superioritatea numerică în ultimul sfert de oră, dar sfârșește prin a se expune prea mult, iar Juve închide meciul cu al treilea gol: o pasă decisivă venită chiar de la portarul Radu, care îl găsește pe Biliboc, și scorul final de 3-0”, au notat jurnaliștii italieni de la Gazzetta dello Sport.

România a pierdut un jucător care evoluează pentru Barcelona

România ar fi putut avea și un alt jucător în Youth League. Leo Saca, fundașul celor de la Barcelona, a fost titular în meciul câștigat de catalani în compania celor de la YB Berna. Tânărul fotbalist de numai 17 ani a ales să reprezinte naționala Moldovei.

Leo Saca poate juca și fundaș și mijlocaș defensiv. El a bifat selecții la reprezentativele de juniori ale României, însă, până la urmă, a ales să reprezinte naționala Moldovei. Încă nu a debutat la echipa mare, deci FRF încă mai are timp să-l convingă să-și schimbe decizia.