Rrahmani e pe val la Sparta Praga! Gol și assist pentru fostul jucător de la Rapid în prima partidă din campionat. Video

Rapid București a dat lovitura în această perioadă de mercato prin vânzarea lui Albion Rrahmani la Sparta Praga. Campioana Cehiei a plătit nu mai puțin de 5 milioane de euro în schimbul serviciilor atacantului kosovar.

Rrahmani, pe val la noua echipă! Gol și assist pentru fostul jucător de la Rapid în prima partidă din campionat

Albion Rrahmani s-a integrat perfect la noua sa echipă, în primele două partide pe care le-a disputat în tricoul celor de la Sparta Praga, atacantul kosovar a reușit să marcheze două goluri și totodată o pasă decisivă.

În duelul dintre Hradec Kralove și Sparta Praga, scor final 0-2, Albion Rrahmani a fost desemnat „omul meciului”, în urma prestației de senzație reușită în deplasare.

Primul gol al partidei a fost marcat de Haraslin, reușita extremei din Slovacia venind chiar din pasa fostului jucător de la Rapid București, în minutul 8 al întâlnirii din campionatul ceh.

„Lovitura” a fost dată în minutul 45, când Ermal Krasniqi, care a fost vândut cu 2 milioane de către Rapid, i-a pasat lui Albion Rrahmani în interiorul careului, unde kosovarul a arătat „sânge rece” și l-a învins superb pe portarul advers.

🇨🇿 – Cheeky by Rrahmani!

A goal and assist so far in the first half for him!
pic.twitter.com/9MhU5qj7ya

— Kosovan Football 🇽🇰 (@kosovanfooty_EN) August 31, 2024

Rrahmani, debut de vis în UEFA Champions League

Kosovarul a debutat oficial chiar marți seară, la returul cu Malmo, din play-off-ul Champions League. Introdus pe teren în minutul 70, în locul lui Olatunji, Albion Rrahmani a marcat în minutul 83.

Haraslin și-a driblat senzațional adversarii în banda stângă, după care a trimis o pasă puternică în careu. Albion Rrahmani s-a poziționat perfect și a trimis mingea în plasa porții.

După 2-0 în deplasare cu Malmo, Sparta Praga nu a lăsat armele jos. Cehii au câștigat meciul retur cu același scor și s-au calificat în noul format al Champions League cu scorul de 4-0 la general.

Surpriza este una foarte mare, ținând cont de faptul că Malmo eliminase în turul 3 campioana Greciei, PAOK Salonic, echipa lui Răzvan Lucescu, după un meci infernal.

Campioana Greciei, PAOK Salonic, urmează să se întâlnească cu FCSB în faza ligii din UEFA Europa League. Roș-albaștrii s-au calificat în a doua competiție continentală după victoria cu LASK Linz, scor 1-0, Darius Olaru făcând milioanele de fani fericiți în prelungirile partidei prin reușita sa.