S-a scris istorie în Nations League! San Marino a obținut prima victorie într-un meci oficial

Naționala micului stat San Marino a obținut o victorie istorică după 20 de ani, învingând Liechtenstein, într-un meci din Nations League.

San Marino, victorie istorică în Nations League

San Marino, cunoscută drept cea mai slabă echipă națională din Europa și una dintre cele mai modeste din lume, a produs o adevărată surpriză joi seara. Echipa a triumfat împotriva Liechtensteinului în Grupa D din Nations League, reușind doar a doua victorie din întreaga sa istorie și prima într-un meci oficial.

Meciul nu a început tocmai bine pentru San Marino. Liechtenstein a trimis mingea în poartă în minutul 30, dar reușita lui Luque Notaro a fost anulată pentru ofsaid. La pauză, tabela arăta un scor alb, 0-0.

După reluarea jocului, San Marino a evoluat mult mai bine, iar în minutul 53 Nicko Sensoli a înscris golul victoriei. Elevii lui Roberto Cevoli s-au apărat eroic, reușind să obțină această victorie mult așteptată după două decenii, marcând totodată a doua victorie din istoria naționalei.

La final, jucătorii din San Marino au sărbătorit îndelung acest moment istoric. Deși victoriile au fost rare în ultimii ani, echipa a arătat o îmbunătățire constantă, evitând înfrângerile usturătoare care o urmăreau odată.

Conform site-urilor de specialitate, valoarea totală a lotului naționalei San Marino este de doar 885 de mii de euro. În Liga a 2-a din România, doar trei echipe au loturi cotate mai slab decât această selecționată. Cel mai valoros jucător din echipă este Alessandro Golinucci, evaluat la 100 de mii de euro.

Ultima victorie, acum 20 de ani

Ultima victorie a naționalei din San Marino a avut loc acum 20 de ani, tot într-un meci împotriva Liechtensteinului și cu același scor de 1-0. Atunci însă, era vorba de o partidă amicală, în timp ce victoria de joi seara are o importanță mult mai mare, fiind obținută într-o competiție oficială.

Joi seara au avut loc și alte meciuri extrem de interesante. Campioana de la EURO 2024, Spania, a reușit doar un egal în deplasare împotriva Serbiei, în timp ce Cristiano Ronaldo a marcat golul cu numărul 900 din cariera sa în partida contra Croației.