Secretul lui Pickford, eroul Angliei de la Euro 2024. Trucul prin care a parat lovitura de departajare a lui Akanji

Anglia s-a calificat cu mari emoții în semifinalele EURO 2024. Naționala lui Gareth Southgate a trecut de Elveția la loviturile de departajare, după 1-1 la finalul timpului regulamentar. Jordan Pickford a fost eroul selecționatei „The Three Lions”.

O sticlă de apă a făcut diferența! Ce s-a întâmplat la loviturile de departajare din Anglia – Elveția la EURO 2024

Prima repriză din Anglia – Elveția a fost extrem de echilibrată, fără mari ocazii de gol. Primii care au marcat au fost elvețienii. Naționala pregătită de Murat Yakin a deschis scorul în minutul 80 prin Breel Embolo. Avantajul fostei adversare a României din preliminarii a durat doar 5 minute.

Bukayo Saka și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu un șut la colțul lung. Scorul a rămas neschimbat și după prelungiri, iar calificarea în careul de ași s-a decis la loviturile de departajare. Jordan Pickford și-a făcut temele și la disputa cu Elveția din sferturile EURO 2024.

Portarul lui Everton, așa cum procedează și la echipa de club, și-a scris pe sticla de apă locurile în care adversarii execută loviturile de la 11 metri. Anglia s-a impus la penalty-uri, scor 5-3, după ce Jordan Pickford a respins execuția lui Manuel Akanji.

„Sari în stânga”. Jordan Pickford, eroul Angliei în sferturile cu Elveția de la EURO 2024

Fundașul lui Manchester City a fost primul care a executat din partea Elveției. „Sari în stânga”, avea notat portarul naționalei Angliei pe sticla de apă în dreptul lui Manuel Akanji. Zis și făcut! Portarul în vârstă de 30 de ani a respectat îndemnul și a respins execuția fundașului central.

Schar, Shaqiri și Amdouni l-au învins ulterior pe Jordan Pickford, însă intervenția portarului Angliei la lovitura lui Akanji a fost suficientă pentru a-i aduce naționalei Angliei calificarea în semifinale. Palmer, Bellingham, Saka, Toney și Alexander-Arnold l-au învins pe Sommer de la punctul cu var.

Anglia nu mai reușise să fructifice toate loviturile de departajare într-un meci de la duelul cu Spania de la Campionatul European din 1996. Britanicii reușeau să înscrie primele 4 lovituri de la punctul cu var.

👀💧 Pickford’s water bottle for the shootout… ‘Akanji, dive left’. pic.twitter.com/Kp7zOH2cb6

— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) July 6, 2024

Ce a spus Trent Alexander-Arnold după calificarea Angliei în semifinalele EURO 2024

În semifinale, Anglia se va duela cu învingătoarea din meciul Olanda – Turcia. Confruntarea din careul de ași are loc miercuri, 10 iulie, ora 22:00 pe Signal Iduna Park din Dortmund. Alexander-Arnold a fost cel care a executat ultima lovitură de la 11 metri la loviturile de departajare.

„Incredibil, astea sunt golurile pe care le vrem! A fost un adversar dificil. Echipa a arătat caracter, încredere, dragoste și spirit. Știam că va fi greu. Nu contează cum, trebuie doar să câștigăm. Doar asta contează.

Penalty-urile au fost așa cum le-am antrenat. Când antrenorul mi-a spus că o să bat de la 11 metri, atunci m-am bucurat și am început să mă antrenez. Știam doar că trebuie să execut. Toate cele cinci penalty-uri de la noi au fost foarte bune”, a spus Alexander-Arnold la BBC One.