Selecționerul Lituaniei, furios după eșecul suferit în fața României: „Nu are nevoie de ajutorul cuiva”

La al doilea meci de la revenirea lui Mircea Lucescu pe banca echipei naționale de fotbal a României, tricolorii au reușit o nouă victorie în Liga Națiunilor după cea din Kosovo și au învins cu emoții Lituania, scor 3-1. Gazonul le-a dat mari bătăi de cap jucătorilor, iar arbitrajul a fost aspru contestat de oaspeți.

Edgaras Jankauskas: „Terenul a fost mai slab decât jocul în sine”

România a ajuns la două succese consecutive în Liga Națiunilor și este favorită să câștige grupa. Tricolorii au învins și Lituania, într-un meci disputat cu casa închisă pe stadionul Steaua, însă victoria a venit abia pe final, după ce lituanienii au avut un gol anulat la scorul de 1-1.

Gazonul a fost principala problemă a acestei dispute, dar selecționerul Edgaras Jankauskas a criticat dur arbitrajul, precizând că golul Lituaniei a fost unul valabil.

„Terenul a fost mai slab decât jocul în sine. România e puternică, să îşi rezolve meciul pe teren, fără ajutorul cuiva. Terenul a fost mai slab decât jocul în sine. Nu consider că arbitrul a influenţat, ci doar că (n.r. România) are calitate fără a avea nevoie de ajutorul cuiva, teren, noroc. Am avut acest gol anulat, eu consider că a fost gol valabil” , a declarat Edgaras Jankauskas la Prima Sport.

Ziarele în Lituania contestă arbitrajul

La scorul de 1-1, lituanienii au reușit să marcheze după o mare eroare a lui Ștefan Târnovanu, însă portarul FCSB-ului a fost salvat de VAR, golul fiind anulat pentru un fault în atac. La câteva minute distanță, România a primit o lovitură de la 11 metri, din care tricolorii au trecut din nou la conducere.

Revenit la echipa națională de fotbal a României, Alexandru Mitriță i-a răsplătit încrederea lui Mircea Lucescu și a punctat pentru 3-1 în minutele de prelungiri. Imediat după gol, fotbalistul oltenilor a mers țintă la selecționer și l-a îmbrățișat.

Arbitrajul nu a fost pe placul lituanienilor, care au criticat deciziile luate de brigada prezentă la meciul de la București.

„Lituanienii au continuat să lupte de la egal la egal cu adversarii, iar în minutul 77 au trăit un moment de euforie. Edvinas Gertmonas a trimis o pasă excelentă, mingea a ajuns în careul României la Slivka, care a pasat către Antanavičius, cel care a marcat cu capul.

Totuși, după revizuirea VAR, arbitrul a anulat golul. S-a decis că portarul român prinsese deja mingea în momentul în care Antanavičius a lovit-o. Nemulțumit de decizie, antrenorul Lituaniei a primit un cartonaș galben.

La scurt timp după, VAR a fost folosit din nou. De data aceasta, arbitrul a observat un fault al unui jucător lituanian în careu și a acordat un penalty, transformat în minutul 87 de Răzvan Marin”, au notat cei de la Delfi Sport.

„Punct scăpat. Lituania, învinsă de România după decizii VAR întârziate. Echipa națională a Lituaniei a fost foarte aproape de a obține un punct la București, dar, deși a arătat un joc solid și a marcat un gol minunat, lituanienii s-au prăbușit în fața României după două decizii nefavorabile ale arbitrului în finalul meciului”, au scris jurnaliștii lituanieni de la 15 min Sport.