Sergiu Buș, penalty executat dezastruos în meciul decisiv cu Rijeka! Cum a putut să trimită atacantul de la punctul cu var. Video

După ce Rijeka a deschis scorul în minutul 12, Corvinul Hunedoara a avut șansa să restabilească egalitatea în minutul 76. Sergiu Buș a executat lamentabil o lovitură de la 11 metri și a năruit speranțele hunedorenilor. Atacantul în vârstă de 31 de ani nu a prins spațiul porții adverse. În cele din urmă, croații s-au impus, scor 1-0 la general.

Corvinul Hunedoara a reușit să le țină piept celor de la Rijeka în „dubla” din turul 2 preliminar al UEFA Europa League. După 0-0 la Sibiu, cele două formații au disputat meciul decisiv în Croația. Rijeka a marcat prima în minutul 12 prin Petrovic.

Formația pregătită de Florin Maxim a avut o ocazie uriașă de a restabili egalitatea în minutul 76. Hrezdac, mijlocașul central al Corvinului Hunedoara, a sărit în careu pentru a lovi mingea cu capul. Tânărul fotbalist român a scos o lovitură de la 11 metri.

Portarul Josip Posavec a ieșit hazardat și l-a faultat în careu pe Hrezdac, iar „centralul” a dictat penalty fără ezitări. Sergiu Buș a pus mingea la punctul cu var și s-a dus încrezător către balon. Doar că execuția atacantului în vârstă de 31 de ani nu a prins nici măcar spațiul porții. Șutul fostului atacant de la Sheffield Wednesday sau Salernitana s-a dus mult peste vinclul din stânga porții. VEZI VIDEO AICI.

Corvinul Hunedoara continuă în turul 3 preliminar al UEFA Conference League

Surpriza frumoasă din fotbalul românesc în sezonul precedent, Corvinul Hunedoara a trecut „en-fanfare” de Paksi FC în primul tur preliminar al UEFA Europa League, scor 4-2 la general. Rijeka s-a dovedit a fi un adversar prea tare pentru echipa lui Florin Maxim.

Câștigătoarea Cupei României a remizat cu vicecampioana Croației, scor 0-0 pe „Municipalul” din Sibiu. În returul din Croația, Rijeka a câștigat la limită, scor 1-0, și a avansat în turul 3 preliminar al UEFA Europa League.

De cealaltă parte, Corvinul Hunedoara va continua în turul 3 preliminar al UEFA Conference League și va da piept în „dublă” manșă cu FC Astana. Returul are loc joi, 8 august, în România, iar returul o săptămână mai târziu în Kazakhstan.

Rijeka, lot de aproape 7 ori mai valoros decât Corvinul Hunedoara

Rijeka, pregătită de la margine de Zeljko Sopic, are un lot evaluat de Transfermarkt.com la 37,9 milioane de euro. În comparație, Corvinul Hunedoara are un lot de doar 5,51 milioane de euro, aproximativ de 7 ori mai mic.

Corvinul Hunedoara a obținut amânarea meciului din prima etapă din Liga 2. Astfel, după meciul tur cu FC Astana din turul 3 preliminar al UEFA Conference League, „corbii” vor da piept în deplasare cu Unirea Ungheni, în etapa a doua din liga secundă.