Slovenii exultă după ce Maribor s-a calificat în turul 3 din Coference League. Ce au scris despre Universitatea Craiova: „Nu a fost panică!”

Universitatea Craiova și-a luat adio de la cupele europene și în acest sezon. Oltenii au câștigat meciul retur de acasă cu Maribor (3-2), dar au fost eliminați la general (3-4), astfel că au părăsit competiția.

Slovenii au reacționat imediat după partida pierdută în Bănie. Deși s-au întors învinși, calificarea în runda următoare obținută grație victoriei din tur cu 2-0 a fost mulțumitoare pentru aceștia.

Ce au scris slovenii despre Universitatea Craiova: „Nu a fost panică!”

Deși Universitatea Craiova a arătat spirit de luptă și a reușit să marcheze 3 goluri, nu a fost suficient. Mitriță a deschis scorul în minutul 52, iar replica oaspeților a venit prin Ilicic (68).

Grego (72) și Koljic (90+5) au punctat și ei pentru olteni, dar a fost în zadar din cauza golului marcat de Jakupovic (82). Slovenii au caracterizat rapid rezultatul final, considerând că echipa pregătită de Costel Gâlcă nu a produs panică.

„Violeții au suferit puțin, au îndurat, dar nu a fost panică. În returul duelului din turul doi preliminar din Conference League, jucătorii lui Maribor au pierdut în fața românilor de la Universitatea Craiova cu 2-3, dar chiar și așa s-au calificat în turul trei preliminar după ce au câștigat primul meci cu 2-0.

Echipa lui Ante Simundza a trecut de obstacolul din România. După ce și-a asigurat un avantaj bun de două goluri, au dat dovadă de caracter și în meciul retur, pentru că au anulat de două ori avantajul românilor”, au scris slovenii de la ekipa.svet24.si.

CFR Cluj, înger, Corvinul Hunedoara, demon. Ce au făcut celelalte formații românești

CFR Cluj a reușit să se califice în turul 3 din Conference League după ce a câștigat meciul retur cu Neman Grodno cu 5-0. Ardelenii s-au aflat într-o zi mare și au prestat un fotbal convingător.

De partea cealaltă, Corvinul Hunedoara nu a avut același noroc în Europa League. Trupa lui Florin Maxim a cedat în deplasare cu Rijeka (0-1) și va evolua în Conference League împotriva celor de la Astana.

Deși hunedorenii nu s-au dat în spate, golul primit în minutul 12 și penalty-ul irosit de Sergiu Buș în minutul 75 au fost suficiente pentru a scrie soarta aventurii lor în cea de-a doua competiție valorică din Europa.