Spania a eliminat Germania în sferturile de finală de la Euro 2024. Țara gazdă, învinsă de un gol înscris în minutul 119

Partida dintre Spania și Germania, numită și „finala din sferturi”, s-a încheiat cu eliminarea țării gazdă. Spania a învins cu 2-1, după ce a înscris un gol în a doua repriză a prelungirilor, în minutul 119.

Spania urmează să înfrunte în semifinale învingătoarea meciului Portugalia – Franța

Spaniolii au rămas fără Pedri în minutul 8, mijlocaşul iberic ieșind de pe teren accidentat. După o primă repriză fără goluri, Dani Olmo, intrat în locul accidentatului Pedri, a primit de la Yamal şi a înscris cu un şut plasat din careul de 16 metri, deschizând scorul.

Primul gol marcat de Spania, prin Olmo. Foto: Profimedia

Apoi, germanii şi-au intensificat presiunea. Fullkrug a lovit bara în minutul 77, iar în minutul 89 Kimmich a trimis o pasă înapoi cu capul și Florian Wirtz a egalat, trimiţând meciul în prelungiri.

Florian Wirtz egalează pentru Germania în ultimul minut regulamentar. Foto: Profimedia

În minutul 119, spaniolul Dani Olmo a centrat şi Mikel Merino a înscris cu o lovitură de cap, aducând victoria Spaniei, care s-a calificat în semifinale.

Momentul în care Mikel Merino reia cu capul și marchează golul 2 al Spaniei, în minutul 119. Foto: Profimedia

Spania va juca în semifinalele Euro 2024 fără căpitanul Alvaro Morata, suspendat, dar şi fără Dani Carvajal, care a fost eliminat la ultima fază a meciului cu Germania, în prelungiri.

Germany’s goalkeeper Manuel Neuer, center, reacts after Spain’s Mikel Merino scored during a quarter final match between Germany and Spain at the Euro 2024 soccer tournament in Stuttgart, Germany, Friday, July 5, 2024.,Image: 887544264, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: Manuel Neuer
Spain’s Dani Olmo, centre, scores the opening goal during a quarter final match between Germany and Spain at the Euro 2024 soccer tournament in Stuttgart, Germany, Friday, July 5, 2024.,Image: 887530102, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: Dani Olmo
Stuttgart, Germany. 05th Jul 2024. Lamine Yamal ESP Jamal Musiala DFB Spain – Germany Spanien – Deutschland 05.07.2024 *** Stuttgart, Germany 05th Jul 2024 Lamine Yamal ESP Jamal Musiala DFB Spain Germany Spain Germany 05 07 2024,Image: 887536358, License: Rights-managed, Restrictions: Credit images as “Profimedia/ IMAGO”, Model Release: no
Germany’s Florian Wirtz, right, scores his side’s first goal during a quarter final match between Germany and Spain at the Euro 2024 soccer tournament in Stuttgart, Germany, Friday, July 5, 2024.,Image: 887538050, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: Florian Wirtz
Spain’s Mikel Merino scores their side’s second goal of the game during the UEFA Euro 2024, quarter-final match at the Stuttgart Arena in Stuttgart, Germany. Picture date: Friday July 5, 2024.,Image: 887544097, License: Rights-managed, Restrictions: Use subject to restrictions. Editorial use only, no commercial use without prior consent from rights holder., Model Release: no
Spain’s Mikel Merino (6) scores his side’s second goal during a quarter final match between Germany and Spain at the Euro 2024 soccer tournament in Stuttgart, Germany, Friday, July 5, 2024.,Image: 887544224, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no
Spain’s Mikel Merino, center, scores his side’s 2nd goal with a header during a quarter final match between Germany and Spain at the Euro 2024 soccer tournament in Stuttgart, Germany, Friday, July 5, 2024.,Image: 887544236, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no
Spain’s Mikel Merino celebrates after scoring his sides second goal during a quarter final match between Germany and Spain at the Euro 2024 soccer tournament in Stuttgart, Germany, Friday, July 5, 2024.,Image: 887544975, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no