Spaniolii, nervoși la pauza meciului cu Germania: „Arbitraj scandalos!”

Albert Ortega, jurnalist la publicația spaniolă El Confidencial, a avut o reacție dură la adresa arbitrului Anthony Taylor, care i-a permis lui Toni Kroos mai multe intrări dure, fără să fie avertizat.

Spaniolii, nervoși la pauza meciului cu Germania

Albert Ortega, jurnalist spaniol la El Confidencial, a avut o reacție nervoasă la pauza meciului cu Germania, din sferturile de finală ale Campionatului European, dând vina pe arbitrul Anthony Taylor.

Ortega este nemulțumit de felul în care „centralul” englez a tratat mai multe intrări dure ale lui Toni Kroos, fără să îl avertizeze pe mijlocașul german, aflat la ultimul turneu final din carieră.

„În mai puțin de șase minute, Toni Kroos l-a accidentat pe Pdri și l-a călcat pe Yamal. Nu a văzut niciun cartonaș pentru cele două intrări. Ar trebui eliminat! Arbitrajul este scandalos”, a scris Albert Ortega pe Twitter.

Spania și Germania, calificări ușoare în sferturile de finală de la EURO 2024

Spania și Germania s-au calificat fără mari emoții în sferturile de finală de la EURO 2024. Germania, care este și țara gazdă a turneului final, a trecut de Danemarca, scor 2-0.

Pentru Germania, Kai Havertz a deschis scorul în minutul 53, din penalty, iar Jamal Musiala a stabilit scorul final în minutul 68. Pe lângă cele două goluri, Germania a mai avut și alte două goluri anulate, dar și danezii au avut o reușită anulată în urma verificării VAR.

De cealaltă parte, Spania a trecut mai departe după ce s-a distrat împotriva Georgiei, surpriza competiției. Surprinzător, Georgia a deschis împotriva ibericilor, după ce Robin Le Normand și-a trimis mingea în propria poartă.

Spre finalul primei părți, Rodri a egalat cu un șut de la marginea careului. După reluare, Fabian Ruiz a majorat scorul, Nico Williams marcând al treilea gol al Spaniei în minutul 75, iar Dani Olmo a stabilit scorul final, în minutul 83.

Toni Kroos se află la ultimul turneu final din carieră, fostul mijlocaș al lui Real Madrid anunțându-și retragerea din fotbal la încheierea Campionatului European, organizat în țara sa.