Sportivii români au câștigat opt medalii la Campionatele Balcanice de tenis de masă (FOTO)

Sportivii români au câștigat opt medalii la Campionatele Balcanice de tenis de masă pentru seniori desfășurate în Sarajevo, Bosnia-Herţegovina.

Medaliile obținute de români la Campionatele Balcanice de tenis de masă

Potrivit Federației Române de Tenis de Masă, sportivii români au obținut următoarele medalii:

Aur, echipa feminină (Tania Plaian, Bianca Mei-Roșu, Evelyn Ungvari, antrenoare Mihaela Șteff)
Aur, Hunor Szocs/Dragoș Bujor, la dublu masculin
Argint, Dragoș Bujor, la simplu masculin
Argint, Tania Plaian, la simplu feminin
Bronz, echipa masculină (Hunor Szocs, Dragoș Bujor, Luca Oprea, antrenor Ionuț Seni)
Bronz, Dragoș Bujor/Tania Plaian, la dublu mixt
Bronz, Bianca Mei-Roșu, la simplu feminin
Bronz, Bianca Mei-Roșu/Tania Plaian, la dublu feminin

Amintim că tot zilele acestea sportivii noștri au participat la Campionatele Europene de Canotaj Under23, unde au obținut 9 medalii de aur, urcând România pe primul loc în clasamentul pe națiuni.

Iar recent România a ocupat locul 1 la Campionatele Mondiale de Canotaj (7 medalii de aur). Sportivii români au câștigat și 4 medalii de aur la Campionatele Mondiale de canotaj U19.