Statistica șocantă de la România – Olanda 0-3! Cine a fost cel mai bun român și cum ne-au zdrobit batavii: „Cifrele nu mint”

„Tricolorii” nu au putut să țină pasul cu „Portocala Mecanică”, care s-a calificat fără emoții în sferturile EURO 2024. Horia Ivanovici a dezvăluit o statistică șocantă de la România – Olandă, scor 0-3, la FANATIK LA EURO.

Generația de Suflet nu a putut lupta de la egal la egal cu Olanda la EURO 2024. Calitățile individuale ale starurilor din Premier League sau Seria A și-au spus cuvântul în fața „tricolorilor”, iar cifrele Wyscout confirmă prestația modestă a internaționalilor români.

Selecționata lui Ronald Koeman i-a pus la treabă pe Radu Drăgușin, Andrei Burcă, Bogdan Racovițan sau Florin Niță. Olanda a bătut 10 lovituri de la colț în prima repriză în timp ce „tricolorii” nu au avut niciun corner.

Raportul Wyscout arată și că olandezii au avut un atac la fiecare două minute la poarta lui Florin Niță. Și potrivit acestor cifre, Radu Dragușin a fost cel mai bun fotbalist al României în duelul din optimile EURO 2024.

„Olanda în prima repriză a avut 10-0 la cornere în meciul generației noastre. În repriza a doua la 1-0 pentru ei ar fi trebuit să ne suim pe ei, dar nu am putut. Cred că s-a făcut maximum cu echipa asta. În repriza a doua olandezii au avut 16-1 la șuturi la poartă și 22-5 șuturi la poartă în tot meciul, a fost asediu.

Raportul Wyscout arată horror, vorbim doar de fotbal. E foarte frumos să fii suporter, dar trebuie să mai joci și fotbal. E incredibil, Olanda a avut un atac la fiecare două minute. Dacă e meciul unei generații nu trebuie să te prezinți așa”, a spus Horia Ivanovici.

Cifre horror pentru Ianis Hagi: „L-a anulat în stânga”

„Cifre Wyscout pentru Drăgușin, cel mai bun român: 14 recuperări, 9 dueluri dintre care 5 câștigate și 5 intercepții. Cifrele lui Ianis: un șut, 8 pase greșite din 19, 2 driblinguri, 20 de dueluri dintre care doar 4 câștigate.

Nu a fost nici la Ianis un meci grozav, dar eu nu am înțeles povestea asta cu Ianis în stânga. Am înțeles prin prisma faptului că a fost decisiv cu Slovacia și Edi a vrut să joace cu el. S-a gândit că dă o pasă, dar pe stânga l-a anulat.

Procentaj pase corecte: Marius Marin – 88%, Răzvan Marin -87%, Stanciu – 73%, Man – 65%, Drăguș – 60%, Ianis Hagi – 58%. Cifrele nu sunt atât de catastrofale, dar pe mine m-a îngrozit faptul că Olanda a avut un atac la două minute, îmi dă cu virgulă pentru preliminarii”, a mai spus directorul FANATIK.

STATISTICA SOCANTA de la Romania – Olanda 0-3 | OPTIMI EURO 2024