Számos épület megújul a szentegyházi Gábor Áron Iskolaközpontnál

Számos épület megújul a szentegyházi Gábor Áron Iskolaközpontnál

Mindent meg szeretne tenni azért, hogy a lehető legjobb körülményeket biztosítsák a tanulóknak és tanáraiknak a Gábor Áron Iskolaközpontban, ezért is pályáztak több épület felújítása érdekében – fejtette ki lapunknak Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere. Mint mondta,

abban bízik, hogy a korszerűsítéseket követően az oktatás színvonala is javulni fog.

Ebédlő, bentlakás, kazánház

Az épületek esetében a legnagyobb gond általában a tetőzettel, illetve a vízelvezetéssel van, hiszen évtizedek óta nem költöttek ezek rendbetételére. Hasonló gondokat tapasztaltak az iskola ebédlője esetében is, ezért is pályáztak a felújításra az országos helyreállítási terv programban (PNRR).

A támogatásként kapott közel kétmillió lejből egyebek mellett megerősítik az alapot, cserélik az ajtókat és ablakokat, megoldják a vízelvezetést, megerősítik a támfalakat és kívülről szigetelik az épületet.

A tetőt is kénytelenek újjáépíteni, hiszen az megsérült a beavatkozás idején. Jelenleg gőzerővel zajlanak a munkálatok. Korábban egyébként már felújították a mellékhelyiségeket, amit saját forrásból finanszíroztak.

Ugyancsak a PNRR-ben pályáztak a bentlakás teljes modernizálása érdekében, amelyre közel 7 millió lejt költhetnek. A munkálatok részeként

itt is újjáépítik a tetőt, továbbá cserélik az ajtókat, ablakokat és a falban lévő vezetékeket, megoldják a hőszigetelést, és a termeket, folyosókat is korszerűsítik

– emelt ki néhány fontos munkálatot Lőrincz. Hozzátette, hamarosan elkezdődik a kivitelezés.

A polgármester arról is beszélt lapunknak, hogy nem találtak megfelelő pályázatot az iskola kazánházának rendbetétele érdekében, ám kénytelenek ott is beavatkozni. Van ugyanis egy nagy kémény, amely már levált a szomszédos bentlakás épületéről, azt pedig mindenképp le szeretnék bontani egy esetleges baleset elkerülése érdekében. Ezzel kapcsolatban már készítettek is terveket, a kivitelezést szükség esetén saját forrásból fogják finanszírozni.

Egy pályázat, két épület

Az elemi iskolások által használt két iskolaépület modernizálásáért a Környezetvédelmi Alapnál (AFM) pályáztak 5,5 millió lejre

– folytatta Lőrincz Csaba. A helyszíneken már zajlik a munka: ottjártunkkor elsősorban a tetőzetek és az udvarok rendbetételével dolgoztak, hogy ősztől zavartalanul elkezdődhessen az oktatás. Mindemellett az épületek szigetelésére és az alapok megerősítésére is kiterjed a projekt.

Lőrincz Csaba emlékeztetett: helyi forrásokból újították fel, illetve rendezték be nemrég az iskola asztalosműhelyét, nyertek ugyanakkor egy pályázatot arra is, hogy az autószerelő műhellyel is hasonlóképpen járjanak el.

Olyan autószerelő műhelyt szeretnénk kialakítani, ahol a járművek műszaki vizsgáját is el lehet, majd végezni. Tökéletes helyszín lesz arra, hogy a diákok gyakorlatozzanak. 120 ezer euróra pályáztunk, csak az eszközök beszerzésére”

– szögezte le az elöljáró.

Mi lesz a főépülettel?

Az Országos Befektetési Ügynökségnél (CNI) nyert támogatást korábban a helyi önkormányzat az iskola főépületének teljes felújítására, ám annak megvalósítása némileg tolódik.

Az eredeti tervek szerint ugyanis 11 millió lejbe került volna a munkálat, ám időközben megszigorították a tűzvédelmi jogszabályokat, így újra el kellett készíttetni a projekt műszaki dokumentációját. Sajnos ezt követően további 5 millió lejjel nőtt a projekt értéke.

Ezt az összeget nehéz lenne helyileg előteremteni, így a polgármester politikai segítséget fog kérni annak érdekében, hogy megvalósíthassák elképzeléseiket.

Please follow and like us:
Pin Share