Tápérték, allergének, összetevők – továbbra is hiányosak az éttermi étlapok

Tápérték, allergének, összetevők – továbbra is hiányosak az éttermi étlapok

Az étlapokon feltüntetett információk bővítésére vonatkozó szabályozás 2022 őszén jelent meg, és eredetileg az év decemberében kellett volna érvénybe lépjen, ám ezt elhalasztották, így végül 2023. március közepétől vált kötelezővé a tájékoztatási szigorítás. A törvény értelmében

minden étterem, étkezde, büfé, cukrászda, kávézó, azaz minden olyan gazdasági egység, ahol ételt szolgálnak fel, kötelezően fel kell tüntesse étlapján az ételek összetevői mellett az azokban jelen lévő adalékanyagokat és a készítmény tápértékét.

Ezeket az információkat közvetlenül az értékesítés helyén kell megjelentetni, tehát házhoz rendelés esetén a honlapon, és a fogyasztó a rendelés befejezése előtt meg kell kapja ezeket az információkat.

Noha a fogyasztóvédelmi rendelet már másfél éve érvénybe lépett, Hargita megyében a közétkeztetési egységek egy része azóta sem bővítette az étlapon feltüntetett információkat, vagy ha igen, akkor nem megfelelően. Pedig a szabályozás elvárásainak nem nehéz eleget tenni.

Kezdetben az éttermek működtetői attól tartottak, hogy élelmiszerlaborba kell küldjék a teljes menüsort, ám ennél jóval egyszerűbb és olcsóbb, sőt ingyenes módszerek is vannak az ételek tápértékének a meghatározására.

A fogyasztóvédelem ellenőrzésekbe kezdett a közétkeztetési egységekben, és amint arról Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője a Székelyhont tájékoztatta, elérheti a 20 százalékot azoknak az egységeknek az aránya, amelyekben egyáltalán nem tettek eleget az említett kötelezettségnek.

Ugyanakkor csak az éttermek, vendéglők, fast foodok, büfék, étkezdék mintegy felénél felel meg minden az elvárásoknak, ugyanis

vannak olyanok, ahol bővítették ugyan az ételek összetevőire, kalóriatartalmára vonatkozó tájékoztatást, de szinte csak a látszat kedvéért, azaz nem megfelelően.

„Most már nem az van, hogy elnézőek vagyunk, mert ez már majdnem egy kétéves történet. Most a mulasztásért büntetéseket kapnak” – mondta a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.

Hozzáfűzte azonban azt is, hogy mivel sok egységben még mindig arra hivatkoznak, hogy nem tudják, pontosan mit kell tenniük, ezért megelőzhetik a bírságot, ha a szakhatóságnál segítséget kérnek a hiányosságok pótlása érdekében.

Ha elküldik nekünk az étlapot, vagy személyesen bejönnek, mi megnézzük, és elmondjuk, hogy mi nem jó”

– fogalmazott.

Ugyanakkor a fogyasztóvédelem honlapján is elérhető egy útmutató a szükséges teendőkről, az interneten pedig már vannak jól használható alkalmazások az ételek tápértékének a meghatározására – sorolta a lehetőségeket Laurențiu Moldovan.

Vannak olyan vállalkozások is, amelyek ilyen szolgáltatásokat kínálnak, az éttermektől kapott információi szerint nagyjából 500-tól 1000 lejig terjedő áron

– ez is megoldást jelenthet, és jobb egy ilyen szolgáltatásért fizetni, mint a fogyasztóvédelemnek a hiányosságokért. A megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség viszont természetesen ingyen ad tájékoztatást a szükséges teendőkről az érdekelteknek – közölte a szakhatóság megyei képviselője.

A fogyasztóvédelemnél egyébként nem csak az ellenőrzések során tapasztalták, hogy a tápérték, az összetevők és allergének feltüntetését tekintve komoly hiányosságok vannak a közétkeztetési egységekben, hanem erre vonatkozó lakossági panaszokat is kaptak – nem sokat ugyan, de kaptak –, tudtuk meg Laurențiu Moldovantól. A szankciókat illetően a megyei fogyasztóvédelem vezetője elmondta,

a hiányosságokért kiszabható bírság értéke elérheti az 5000 lejt is,

és a problémát nem oldják meg a szakhatóság által megadott határidőn belül, akkor újabb pénzbüntetést kapnak, de átmenetileg akár az egység működését is felfüggeszthetik.

Please follow and like us:
Pin Share