Târnovanu și mâna divină care a salvat FCSB! Parada incredibilă reușită de portar în meciul cu PAOK din Europa League. Foto

FCSB s-a deplasat la Salonic pentru a disputa înfruntarea cu PAOK din etapa secundă a grupei principale din UEFA Europa League. Meciul a fost unul foarte așteptat de români, având în vedere că antrenorul gazdelor este Răzvan Lucescu.

Ștefan Târnovanu, „îngerul păzitor” al lui FCSB în partida cu PAOK

În minutul 56 al partidei de la Salonic, Darius Olaru a văzut al doilea cartonaș galben pentru un gest stupid și a fost trimis în tribune. Căpitanul lui FCSB a căzut la pământ după un duel cu un adversar și, deși arbitrul nu a fluierat, el a prins mingea în brațe.

„Centralul” partidei a considerat că gestul merită penalizat cu cartonaș galben și, având în vedere că Olaru mai avea unul, internaționalul român a fost eliminat.

Șase minute mai târziu, Ștefan Târnovanu și-a salvat echipa de la primirea golului egalizator. Despodov, cel mai periculos fotbalist de la PAOK, a trimis cu capul din 6 metri, iar portarul lui FCSB a scos mingea în corner chiar de lângă bară.

Accidentare importantă la FCSB în meciul cu PAOK

FCSB l-a pierdut pe Mihai Lixandru în timpul partidei de la Salonic. Mijlocașul a fost lovit de un adversar, însă arbitrul nu a dat nici măcar fault pentru formația „roș-albastră”.

Mihai Lixandru a fost înlocuit cu Malcom Edjouma, iar la câtva minute distanță, Daniel Bîrligea a reușit să deschidă scorul în minutul 45+8, chiar înainte ca cele două echipe să intre la cabine.

Lixandru tocmai revenise în meciul de campionat cu Sepsi Sfântu Gheorghe, câștigat de FCSB cu 1-0, când a evoluat doar 45 de minute.

Echipa de start pentru meciul PAOK – FCSB

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, M.Popescu, Radunovic – Șut, Lixandru – Băluță, Olaru, Fl. Tănase – Bîrligea
Rezerve: Vlad, Panțîru, M.Popescu, Oct. Popescu, Edjouma, Baeten, Musi, Alhassan, Luis Phelipe, Miculescu, Ștefăenscu, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

PAOK: Kotarski – Sastre, Kedziora, Michailidis, Baba – Camara, Ozdoev – Despodov, Konstantelias, Taison – Chalov
Rezerve: Balomenos, Monastirlis, Bakayoko, Jonny Otto, Schwab, Shoretire, Thymianis, Tissoudali, Zivkovic
Antrenor: Răzvan Lucescu