Tegyük mérlegre: a pénz, a vagyon, az álbarátságok érnek-e többet vagy az őszinte emberi viszonyok

Tegyük mérlegre: a pénz, a vagyon, az álbarátságok érnek-e többet vagy az őszinte emberi viszonyok

Húsz éve foglalkoztatja William Shakespeare Athéni Timon című tragédiája Zakariás Zalánt, mindig kereste annak a lehetőségét, hogy megrendezze. Előbb Sepsiszentgyörgyön, majd Budapesten tervezte színre vinni, ám egyik sem jött össze – hangzott el hétfőn a székelyudvarhelyi színházban a bemutató alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

A rendező elmondta, másfél éve kereste meg Barabás Árpád színészt, az udvarhelyi színház művészeti vezetőjét azzal, hogy a darab főszerepét neki kellene eljátszania.

Az eddigi munkáink során olyan dolgokat érintettünk, hogy az egy következő lépcsőt vetített előre az életünkben”

– magyarázta Zakariás Zalán, aki korábban a Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetője is volt, és azóta visszajár ide rendezni.

„Shakespeare utolsó tragédiája nagyon kemény szöveg, amely megkeseredett rálátással bír magára az életre. Ellentmondásos és vitatható is, hogy mennyire igaz az, amit Timon gondol, ahogy érzi a világot és az emberek közötti viszonyokat.

Maga a történet egy sikeres életútnak a lecsengése, ahogyan a legmagasabb és legsikeresebb pontról egy ember a csalódottság és az emberekben való csömör révén eljut odáig, hogy a halál megváltás és egy lehetséges új kezdet lehet számára. És azt választja, minthogy ezt az életet élje tovább azokkal az összetételekkel, amiket már nem tud elviselni”

– avatott be a rendező.

Ez a szöveg a barátságról is szól, és megkérdőjelezi azt, de például egy főnök és a beosztottja közötti viszonyt is érinti. „Nagyon sok olyan kicsi gondolat van benne, ami szervesen arra a fő gondolatra csoportosul, hogy tulajdonképpen mi is a célunk ebben az életben, és mi az, amit nekünk, emberek be kell járnunk, meg kell tapasztalnunk életünk során.”

A darab szövegét Shakespeare drámája nyomán, Szabó Lőrinc fordításának felhasználásával Bereczki Ágota dramaturg dolgozta át. Mint a sajtótájékoztatón kiderült,

az eredeti mű történetfonala megmaradt, de a szöveget mintegy nyolcvan százalékban átírta.

Az előadás díszletét Csíki Csaba látványtervező, a zenéjét Boca Hunor-Lehel jegyzi, a jelmezek Kovács Aliz munkáját dicsérik.

Az biztos, hogy ehhez a szerephez sok köze van, emberileg mindenféleképpen – emelte ki a címszerepet játszó Barabás Árpád. „A halállal nem kacérkodom még, de az összes többi probléma, ami a darabban benne van, a sajátom is.” Úgy véli, a színház feladata nem feltétlenül az, hogy csak pozitív dolgokat mutasson fel,

de az is tud üzenet lenni, hogy egy pillanatra álljunk meg, gondolkodjunk el az életünkről, és tegyük mérlegre azt, hogy a pénz, a vagyon, az álbarátságok érnek-e többet vagy az őszinte emberi viszonyok.”

Az előadásban a társulat összes színésze játszik, ugyanakkor meghívott vendégek és statisztaként diákok is részt vesznek benne. A premiert október 10-én, csütörtökön tartják, érvényes a Tomcsa Sándor-bemutatóbérlet. A következő előadás 11-én, pénteken lesz, amelyre a Nyirő József-bérlettel rendelkezőket várják.

Please follow and like us:
Pin Share