Tisztázzuk magunkban: mi az autonómia és miért kell nekünk

Tisztázzuk magunkban: mi az autonómia és miért kell nekünk

Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat igazgatója rögtön a beszélgetés kezdetén leszögezte, nagyon fontos, hogy mindannyian elgondolkodjunk azon, mi is az autonómia és miért kell nekünk. Mint fogalmazott, számára a megmaradásunk, jogaink garanciája.

A román politikai rendszer az egyik leginstabilabb egész Európában. Egy ilyen instabil rendszerben a mi jogainknak nincsen garanciája”

– fogalmazott, hozzátéve, figyelembe véve, hogy az Európai Unió és a nemzetközi szervezetek hogyan viseltetnek a nemzeti kisebbségek sorsa iránt, különösen szükségünk van erre a társadalmi szerződésre.

Ferencz Csaba, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) alelnöke az előtte szólóhoz csatlakozva elmondta, a Jogvédelmi Szolgálat igazgatója tulajdonképpen megfogalmazta az alapvetést, az SZNT pedig húsz éve megfogalmazta ennek a jogi keretét, ami pontosan meghatározza, hogy a Székely Nemzeti Tanács mint civil szervezet hogyan képzeli el ezt a politikai projektet.

Véleménye szerint egyfelől ennek a politikai érvényesítésével volt a gond az elmúlt két évtizedben, másfelől azonban az sem elhanyagolható, hogy

a közgondolkodásba sem tudták teljes mértékben bevinni ezt a gondolatot és jogszabályt.

Györgyi Attila, az Erdélyi Magyar Szövetség alelnöke azt ecsetelte, az EMSZ-nél nem tudnak célként tekinteni az autonómiára, mivel úgy vélik, az sokkal inkább egy olyan eszköz, amit ha sikerül érvényesíteni, akkor egy stabil pilléreken nyugvó területi és gazdasági önrendelkezést fog eredményezni, amely hatalmas felelősséget ad a kezünkbe.

Kiemelte ugyanakkor, a rendelkezésükre álló eszközök mindegyikével igyekeznek támogatni a megvalósításra irányuló törekvést.

Mese nincs, változtatni kell a hozzáálláson

A beszélgetésben résztvevők részletesen is kifejtették, nagyon fontos, hogy mind a politikai, mind pedig a szellemi elit változtasson a hozzáállásán és százszázalékosan az ügy mellé álljon.

Ugyanakkor mindannyian kiemelt fontosságúnak tartják, az autonómia civil vonzatát is, azaz, hogy nemcsak a civil szervezetek, hanem egyénenként mindenki tud ennek érdekében tenni, akár azzal is, ha beszél a fontosságáról.

Incze Árpád, a Székelyföldért társaság elnöke úgy látja, az autonómiáért folytatott küzdelmi stratégiában változásra van szükség.

Ez a folytatás nem vezet előre, vagy legalábbis nem látszódnak az eredmények. Úgy folytassuk, hogy apró eredményeket rendszeresen fel tudjunk mutatni. Az emberekben a reményt folyamatosan ébren kell tartani

– jelentette ki, hozzátéve, hogy ehhez szeretnének ők is segítséget nyújtani, és rendszeres konzultációt kezdeményezni, hogy beszélgessenek arról, kinek milyen eszközei és lehetőségei vannak, ebből pedig kihozzák a lehető legtöbbet.

Please follow and like us:
Pin Share