Toni Kroos, magistral în victoria zdrobitoare a Germaniei cu Scoția, 5-1: „Țineți minte că se va retrage la finalul turneului!“

Germania a zdrobit-o pe Scoția în partida de debut a turneului final pe care-l organizează, scor 5-1. Nemții s-au distrat cu formația din Regatul Marii Britanii, iar Toni Kroos a ieșit la rampă decisiv.

Statistici incredibile pentru Kroos

Toni Kroos a fost pe teren cu Scoția pentru 80 de minute, fiind schimbat cu Emre Can, care a și înscris. Neamțul și-a anunțat retragerea la finalul sezonului, dar forma impecabilă îi face pe fani să regrete decizia.

Neamțul a avut un procentaj incredibil de pase pe parcursul meciului de debut de la EURO, anume 99%. Toni Kroos a trimis 102 pase în cele 80 de minute petrecute pe teren, dintre care 101 și-au atins ținta.

De altfel, mijlocașul central a trimis și opt mingi lungi, care au ajuns fără probleme la destinatarii balonului. De asemenea, jucătorul lui Real Madrid a pierdut doar două mingi cât timp a fost pe teren.

“Toni Kroos a fost imperial. Țineți minte că starul german se va retrage din fotbal la finalul acestui turneu”, au scris și jurnaliștii britanici de la BBC cu privire la performanța incredibilă a lui Kroos.

Germania, plecare din tun la EURO

Germania a zburdat pe teren, chiar sub privirile fanilor nemți, plecând ca din tun la turneul final. Încă de la pauză, nemții conduceau fără probleme, scor 3-0, după ce Wirtz a deschis scorul, scriind istorie.

Jamal Musiala a dublat avantajul în minutul 20, iar Havertz a închis tabela la pauză din penalty, scor 3-0. Scoția a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Porteus, iar nemții au făcut 4-0 în minutul 68.

Nicklas Fullkrug a reușit o torpilă, care a avut o viteză de 110 kilometri pe oră, umilind o Scoție debusolată. Antonio Rudiger și-a dat autogol și a oferit golul de onoare oaspeților, iar Emre Can a înscris tabela, scor 5-1.

Următorul meci al naționalei Germaniei este împotriva unei selecționate vechine a României, anume Ungaria. Meciul va avea loc miercuri, pe data de 19 iunie, de la ora 19:00, pe stadionul din Stuttgart.