Tornya nem lesz, de megújul és láthatóbbá válik a műemléktemplom

Tornya nem lesz, de megújul és láthatóbbá válik a műemléktemplom

A Marosvásárhelytől bő húsz kilométerre levő Körtvélyfáján a XIII. és XIV. század között épült az út mentén fekvő református templom. Azért sorolták be az A kategóriás műemlékvédelmi épületek közé, mert 1948 és 1951 között Kós Károly tervei alapján restaurálták és bővítették ki. Ekkor készült el a jelenlegi templombelső, és

Kós Károly egy tornyot is tervezett a református templomnak. Ezt azonban akkor, az anyagiak hiánya miatt nem építették meg.

Amikor csaknem két éve a református gyülekezet és a gernyeszegi polgármesteri hivatal közösen pályázott a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökségnél a templom felújítására, akkor azt szerették volna, hogy a torony is megépülhessen. A pályázat azonban csak a meglevő épület rendbetételét, a turisztikai körforgásba való beillesztését teszi lehetővé.

Lesz látnivaló

Az uniós pályázatról és a további lépésekről szerdán a gernyeszegi polgármesteri hivatal gyűléstermében tartottak sajtótájékoztatót az érintettek.

Kolcsár Gyula polgármester úgy értékelte, hogy

a templom és az udvarán levő harangláb felújítása nagy előrelépés lesz a település életében, általa gazdagodik az egyház, de a közösség is.

Kiemelte, azt szeretné, ha egy kis múzeumot is létrehoznának, amelyben bemutathatják majd a helyi egyházi értékeket is.

A községközpontban, Gernyeszegen van a szintén uniós pénzalapból felújítandó Teleki kastély is, így mindkét épület a községbe vonzhatja a turistákat.

Bevonzani az idegenforgalmat

A pályázatíró cég képviselőjétől, illetve Sabău Alexandru műépítésztől megtudhattuk, hogy az uniós pályázat révén a református templom felújítására 4,45 millió lejes vissza nem térő támogatást biztosít a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség.

Ebből elvégzik a legszükségesebb javítási és állagmegőrzési feladatokat a templomban, padlófűtést építenek ki, restaurálják az ablakokat és a régi rajzok alapján felújítják a több mint háromszáz éves haranglábat.

De megnagyobbítják a templom körüli teret, a szomszédos óvoda udvarának egy részét pedig a templomudvarhoz csatolják, lehetővé téve ezáltal a harangláb körbejárását. A munkálatok fő célja megőrizni a műemléktemplomot és bevonzani a turistákat, látogatókat, jobban hasznosítva az épített örökséget.

Mi a következő lépés?

Jári Zsolt református lelkész elmondta, hogy még várnak egy engedélyt a bukaresti műemlékvédelmi hivataltól, de hamarosan meghirdetik a közbeszerzési eljárást, kiválasztva a céget, amely el fogja végezni a munkálatokat.

Úgy véli, hogy

jövő márciusban foghatnak neki a munkálatoknak.

Emellett a templom és harangláb népszerűsítését is elkezdik, október 27-én nyílt napot szerveznek, amikor bárki bejárhatja a templomot és megismerheti annak történetét, továbbá megnézheti közelebbről a haranglábat is.

Please follow and like us:
Pin Share