UEFA EURO 2024, postare tribut pentru Gică Hagi și naționala României înainte de meciul cu Olanda: „Ultima echipă care a reușit asta”. Foto

UEFA EURO 2024 a ținut să marcheze revenirea României în fazele eliminatorii ale Campionatului European, mai ales că am reușit doar de două ori această performanță.

UEFA EURO 2024, postare dedicată naționalei României înainte de meciul cu Olanda din optimi

UEFA EURO 2024 nu a uitat ultima reprezentație a „Generației de Aur”, care reușea la Campionatul European din anul 2000 să câștige în fața Angliei, scor 3-2 și să se califice în premieră în optimile de finală la Euro.

„Clasa anilor 2000 = ultima generație a echipei României care a ajuns în EURO în fazele eliminatorii”, a fost descrierea postării publicate pe pagina oficială de Facebook.

UEFA a postat și mai multe fotografii de la acea partidă. În prim plan, Gheorghe Hagi, Dan Petrescu, Cristi Chivu, dar și Adrian Ilie în duel cu nimeni altul decât David Beckham.

UEFA EURO 2024, asaltată de suporterii români în urma postării

Postarea forului european a devenit rapid virală și a primit în doar aproximativ trei ore peste 5.000 de aprecieri, aproape 200 de comentarii și redistriburi, fiind una dintre cele mai urmărite postări de pe pagină.

România reușea o victorie istorică împotriva Angliei pe 20 iunie 2000. Cristi Chivu deschidea scorul pentru „tricolori” în minutul 22, iar Alan Shearer egala pentru Albion în minutul 41 dintr-o lovitură de la unsprezece metri.

Englezii intrau în avantaj la cabine după golul înscris de Michael Owen în minutul 45. Trei minute mai târziu, Dorinel Munteanu egala pentru România, iar Ionel Ganea ne aducea victoria în minutul 89 după un nou penalty.

România visează la o calificare istorică în sferturile de finală ale EURO 2024

România poate scrie o nouă pagină de istorie la Campionatul European și să obțină a treia victorie la Euro sau calificarea în premieră în sferturile de finală ale competiției.

Jucătorii lui Edi Iordănescu vor avea însă o misiune extrem de dificilă împotriva fostei campioane europene Olanda. Partida se dispută pe Allianz Arena din Munchen de la ora 19.00 în fața a peste 70.000 de fani.