Újra megtapasztalhatjuk Székelyudvarhelyen, hogyan boldogulnak a látássérültek a mindennapokban

Újra megtapasztalhatjuk Székelyudvarhelyen, hogyan boldogulnak a látássérültek a mindennapokban

Látóként talán el sem tudjuk képzelni, milyenek lehetnek a mindennapok teljes sötétségben. Természetesnek vesszük, hogy a mindennapi cselekvéseink során nem csupán érzékeljük, látjuk is a minket körülvevő világot. De vajon milyen lehet az élete azoknak, akik sötétségben élik a mindennapokat? Erre hivatott választ adni az az interaktív kiállítás, amelyet immár második alkalommal tárnak az érdeklődők elé Székelyudvarhelyen október elsejétől.

Amint a megnyitó napját megelőző sajtótájékoztatón Kovács Rebeka szervező rámutatott, a láthatatlan kiállítást először tavaly tárták a nagyközönség elé, a vakok és gyengénlátók iránti szociális érzékenyítés céljával, s mivel egyedülálló tapasztalatszerzési lehetőséget is kínáltak általa a résztvevőknek, nagy sikert arattak vele: körülbelül 2100–2500 közé tehető az első kiállításon részt vevők száma.

Nem látni, érezni kell

A téma és a cél idén is azonos:

megmutatni, hogyan élik a vakok a mindennapi életüket,

ezáltal pedig szociálisan érzékenyíteni elsősorban a fiatal, középiskolás generációt, de nem csak. A kiállítás minden érdeklődő számára nyitott – amennyiben a pedagógus úgy ítéli meg, hogy kellően felkészültek a diákok és megértik a mondanivalót –, már ötödik osztálytól egészen felnőtt korig. A kisebbek a tavalyi tapasztalatok alapján még nem értik teljesen, így nem tudnak kellő komolysággal részt venni a kiállításon.

Az interaktív program része egy sötétszoba, amelybe belépve a látók is megtapasztalhatják, milyenek a vakok mindennapjai:

teljes sötétségben kell végigmenni a kialakított téren úgy, hogy szinte kizárólag csak a tapintásra hagyatkozhat a résztvevő.

A sötétszoba rejtelmein Lakatos Zoltán kalauzolja végig a látogatókat, aki látássérültként éli mindennapjait és saját tapasztalatai, történetei elmesélésével hozza közelebb a vakok életét a látókéhoz.

A kiállítótér berendezésében az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány munkatársai nyújtottak segítséget, a sötétszoba rejtelmein kívül ugyanakkor

olyan hétköznapi tevékenységeket is ki lehet próbálni bekötött szemmel, mint a fehér bot segítségével történő séta, illatok, textúrák érzékelése,

sőt amőbázni, malmozni és kirakózni is van lehetőség.

A kiállítás október elsején nyitja meg kapuit az érdeklődők előtt, a szervezők pedig középiskolás osztályközösségeket várnak elsősorban, de nem kizárólag. A rendhagyó tárlatvezetés körülbelül egy órát vesz igénybe, és minimum tíz, maximum harmincfős csoportok jelentkezését várják. Amennyiben tíz alatti a jelentkezők létszáma, összevonják őket egy másik csoporttal. A tárlat reggel 8-tól délig, és 13-tól 16 óráig lesz látogatható, egy hónapon keresztül.
Please follow and like us:
Pin Share