Un component al echipei de Cupă Mondială a Italiei a murit alături de iubita sa după ce au căzut pe munte, de la peste 600 de metri

Accidentul a avut loc, miercuri, pe Muntele Zerbion, în regiunea Valea Aosta din Italia, după ce Jean Daniel Pession, component al echipei de Cupă Mondială a Italiei, specializat în schi viteză, a căzut împreună cu prietena sa, Elisa Arlian, de la peste 600 de metri înălțime, relatează Rai, citat de News.ro.

Sportivul Jean Daniel Pession, în vârstă de 28 de ani, și instructoarea de schi Elisa Arlian, în vârstă de 26 de ani, plecaseră în dimineaţa tragediei pentru a ajunge pe un vârf pe care îl cunoşteau.

În momentul în care cei doi nu s-au mai întors, familiile au alertat salvatorii. Neexistând indicii cu privire la locul unde au căzut, căutările au durat ore întregi, chiar dacă au fost făcute cu elicopterele.

Într-un final, salvatorii au folosit semnalul telefoanelor mobile pentru a depista locul în care se aflau şi i-au găsit pe cei doi legaţi unul de altul, lucru obişnuit pentru alpinişti.

„Într-un tragic accident de munte, deasupra localităţii Champoluc, Jean Daniel Pession, în vârstă de 28 de ani, membru al echipei de Cupa Mondială, şi-a pierdut viaţa. Împreună cu Pession, a murit şi prietena sa”, a precizat Federaţia Italiană de Sporturi de Iarnă.

Jean Daniel Pession a obţinut cele mai bune rezultate de-a lungul carierei în 2021, când s-a clasat pe locul 15 în ierarhia finală a Cupei Mondiale, în timp ce la CM 2022 de la Vars a terminat pe locul 22.