Un copil cu steagul României pe piept a intrat pe teren la meciul cu Olanda, din „sferturile” EURO 2024

Copilul a intrat pe teren, marți, în minutul 90 al partidei România – Olanda, din „optimile” EURO 2024 și a alergat spre portarul Florin Niță, pe care a vrut să-l îmbrățișeze.

Micuțul, care purta un tricou cu harta României pe piept, n-a reușit să ajungă la Niță, fiind blocat de mai mulți stewarzi, care l-au condus rapid în afara terenului.

Fericit, puștiul nu a opus nicio rezistență, părăsind terenul ținut de mână de doi oameni de ordine.

Suporterii români aflați în peluză nu au gustat însă momentul și au început să fluiere și să arunce cu pahare de plastic în forțele de ordine.

Poliția a luat imediat măsuri și-a suplimentat numărul stewarzilor de teamă ca ultrașii să nu pătrundă pe teren la finalul partidei.

România a fost învinsă de Olanda în optimile de finală de la Campionatul European de Fotbal din Germania, scor 0-3, și a fost eliminată din competiție.