Un nou eșec dureros pentru U BT Cluj în BKT EuroCup. Ardelenii, înfrângere în fața a mii de fani, după ce au condus cu 17 puncte

Campioana României la baschet nu a reușit să facă față noului test din Europa. Așadar, U BT Cluj a suferit un eșec dureros în BKT EuroCup împotriva celor de la Valencia Basket, scor 105-96 (44-52).

Miercuri, 9 octombrie, U BT Cluj a suferit un eșec dureros pe teren propriu cu Valencia Basket în BKT EuroCup. Elevii lui Mihai Silvășan i-au dezamăgit pe cei 10.000 de fani care au umplut arena din Cluj.

Campioana României a înregistrat eșecul cu numărul 3 în Europa în tot atâtea meciuri disputate în grupa B a competiției. Până la pauză, lucrurile au mers bine pentru ardeleni, însă, după show-ul trupei The Motans, baschetbaliștii de la U BT Cluj nu au reușit să susțină avantajul.

Marcatorii gazdelor au fost Stephens 17 puncte, Mokoka 15, Seeley 15, Simpson 13 și Salin 12. Pentru oaspeți au înscris Ojeleye 22, Lopez-Arostegui 22 și Badio 14. Valencia Basket rămâne liderul neînvins al grupei. Spaniolii se mândresc și cu faptul că au în palmares patru trofee BKT EuroCup.

Cel mai pare avantaj produs de clujeni a fost de 17 puncte diferență. În sfertul 4, Valencia a avut un parţial de 14-3, a preluat conducerea şi nu a mai cedat supremaţia până la final.

În tribune fanii gazdelor au făcut un spectacol incredibil, însă U BT Cluj nu a putut să se impună. Cu doar 4 fani în arenă, Valencia a încheiat cu 20 aruncări de la 3 puncte, cu procentaj rar de 50%.

Valencia Basket a mai jucat o singură dată cu o echipă românească, în urmă cu 9 ani, cu campioana de atunci, CSU Asesoft Ploieşti, care a produs surpriza în Spania, dar a pierdut la scor pe teren propriu.

Elevii lui Mihai Silvășan, test cu Towers Hamburg

După înfrângerile cu Valencia Basket, Cedevita Olimpija Ljubljana, scor 86-93, şi cu JL Bourg, scor 73-84, elevii lui Mihai Silvășan vor avea test cu Towers Hamburg în deplasare, pe 15 octombrie.

Până atunci, U BT Cluj se va duela cu FC Argeș Basketball în Divizia A a României, sâmbătă, 12 octombrie, de la ora 19:00. Partida va avea loc tot acasă la Cluj.

Meciurile din turul grupei B se joacă până în 29 noiembrie. După care returul va avea loc în perioada 3 decembrie – 5 februarie. Primele două clasate în fiecare grupă se vor califica direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor evolua eliminatoriu în optimi.

Sistemul continuă cu meciurile din sferturi, semifinale şi finală. Cea mai bună performanță a lui U BT Cluj în BKT EuroCup este accederea în faza sferturilor de finală. Manșă unică în care a cedat în faţa London Lions cu 91-79.