Universitatea Craiova – Rapid în etapa 8 SuperLiga. Echipe probabile, cote și ora de start a meciului

Universitatea Craiova – Rapid din etapa a 8-a din Superliga este primul meci de foc pentru Marius Șumudică, de la revenirea pe banca alb-vișiniilor. Și Costel Gâlcă, antrenorul oltenilor, are parte de o perioadă complicată, cu al doilea meci consecutiv contra unei rivale din București.

Live video Universitatea Craiova – Rapid, etapa 8 Superliga. Continuă revirimentul oaspeților?

Universitatea Craiova a suferit prima înfrângere a campionatului, în etapa a 7-a. “Juveții“ au pierdut cu 2-1 pe stadionul Arcul de Triumf, contra lui Dinamo. “Câinii“ lui Kopic au jucat 40 de minute în 10 oameni și aproape 15 minute în nouă jucători de câmp, însă alb-albaștrii nu au reușit să îi egaleze. În consecință, oltenii au pierdut fotoliul de lider în fața altor universitari, respectiv cei de la U Cluj.

Moralul celor de la U Craiova a suferit o lovitură importantă, astfel că este foarte interesant de văzut cum își vor reveni elevii lui Gâlcă înaintea pauzei internaționale. Mai ales că adversară le va fi o altă mare rivală din București și o contracandidată la titlul de campioană: Rapid.

Giuleștenii au fost preluați de Marius Șumudică, după șase etape în care au agonizat cu Neil Lennon pe banca tehnică. Fostul atacant, idol al peluzei din Giulești, a redebutat pe banca echipei sale de suflet cu o victorie cu 2-1 la Iași. Totuși, echipa a tremurat pe final de joc, astfel că suporterii așteaptă cu emoții cea de-a doua deplasare consecutivă.

Cine transmite la TV Universitatea Craiova – Rapid, etapa 8 Superliga. La cât începe meciul

Derby-ul rundei se vede pe canalele Prima Sport 1 și Digisport 1, de la 21:30. Ca de obicei, poți găsi meciul LIVE VIDEO pe FANATIK.ro și îl poți urmări online pe platformele Prima Play și Digi Online.

Cine arbitrează Universitatea Craiova – Rapid, în etapa 8 din Superliga

CCA a ales ca meciul de la Craiova să fie condus de următoarea brigadă de arbitri:

Arbitru central: Istvan Kovacs
Arbitru linii: Marius Mihai Marica și George Florin Neacșu
Arbitru de rezervă: Cătălin Busi
Arbitru VAR: Cătălin Popa
Asistent VAR: Marius Omuț

Echipe probabile Universitatea Craiova – Rapid, etapa 8 Superliga

Până la meciul cu Dinamo, oltenii impresionaseră pe toată lumea. Cu Alex Mitriță într-o formă de zile mari și venit după o prelungire de contract, echipa lui Gâlcă a jucat slab la București, astfel că vrea să își ia revanșa în fața Rapidului. Iată echipele probabile:

Universitatea Craiova: Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Zajkov, Bancu – Oshima, Screciu – Baiaram, Mitriță, Houri – Koljic. Antrenor: Constantin Gâlcă
Rapid: Siegrist – Manea, Pașcanu, Ignat, Borza – Oaidă, Gojkovic – Pop, Hasani, Petrila – Burmaz. Antrenor: Marius Șumudică

Program și rezultate etapa 8 Superliga

Universitatea Craiova – Rapid este al treilea meci al rundei cu numărul 8. Iată care au fost rezultatele înregistrate până acum și ce meciuri urmează să se dispute:

Vineri, 30 august

ora 21:00 Oțelul – Sepsi Sf. Gheorghe

Sâmbătă, 31 august

ora 18:30 FC Hermannstadt – Poli Iași
ora 21:30 Universitatea Craiova – Rapid (Prima Sport 1, Digisport 1)

Duminică, 1 septembrie

ora 16:30 FC Botoșani – Petrolul Ploiești (Prima Sport 1, Digisport 1)
ora 18:45 Farul Constanța – CFR Cluj (Prima Sport 1, Digisport 1)
ora 21:30 FCSB – UTA (Prima Sport 1, Digisport 1)

Luni, 2 septembrie

ora 19:00 Unirea Slobozia – Gloria Buzău (Prima Sport 1, Digisport 1)
ora 21:30 U Cluj – Dinamo (Prima Sport 1, Digisport 1)

Clasament Superliga etapa 8

După opt etape, Universitatea Craiova ocupă locul 2. Oltenii au fost detronați runda precedentă de U Cluj. Rapid a urcat în ierarhie, după victoria cu 2-1 de pe terenul lui Poli Iași, astfel că a început runda de pe locul 7, la două puncte în spatele pozițiilor de play-off.

Clasament Superliga, înainte de etapa 8. Sursa foto: LPF.ro

Cote la pariuri Universitatea Craiova – Rapid

Favorită la victorie în derby-ul de pe arena Ion Oblemenco este echipa gazdă. Cota pe 1 solist este 2,10. O victorie rapidistă are cota 3,35, în timp ce remiza este cotată cu 3,75.

Se anunță meci cu goluri multe în Bănie. Cota pentru peste 2,5 goluri este una excelentă, de 1,72. Pentru sub 2,5 goluri, cota este 2,18.

Cu cine joacă Universitatea Craiova și Rapid în etapa a 9-a

Pentru Rapid, urmează chiar un cantonament după meciul cu U Craiova. Runda a noua va avea loc la mijlocul lunii septembrie, după pauza internațională dedicată meciurilor din UEFA Nations League. Iată cu cine vor juca oltenii și rapidiștii, la reluarea competiției interne:

Poli Iași – Universitatea Craiova
Rapid – U Cluj

Vezi rezumat video și toate fazele din Universitatea Craiova – Rapid. Actualizări în timp real

FANATIK.ro te ține la curent cu tot ce se întâmplă în meciul etapei, inclusiv reacțiile de înaintea partidei, echipele de start confirmate de cei doi antrenori și fazele la minut.

La final, te așteptăm cu clasamentul Superligii actualizat, precum și cu declarațiile cele mai tari oferite de Șumudică, Gâlcă, Șucu sau Rotaru. Rămâi pe site-ul nostru și vei găsi și rezumatul video al meciului!