Vedeta oltenilor, diagnostic crunt după Dinamo – Universitatea Craiova 2-1! Riscă să rateze toate meciurile din acest an. Exclusiv

Universitatea Craiova a suferit prima înfrângere din acest sezon, scor 1-2, împotriva lui Dinamo. Oltenii au prestat un joc modest şi chiar dacă au avut doi oameni mai mult în ultimul sfert de oră, nu au reuşit nici măcar să egaleze.

Vedeta oltenilor, diagnostic crunt după Dinamo – Universitatea Craiova 2-1!

Înfrângerea este plătită scump de echipa lui Costel Gâlcă. În minutul 49 al meciului, Anzor Mekvabishvili s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Lies Houri. Iar accidentarea gruzinului este mai gravă decât a fost la prima vedere.

Din informaţiile FANATIK, vedeta oltenilor a primit un diagnostic crunt: ruptură de ligamente încrucişate. Mijlocaşul va face în cursul zilei de luni un RMN prin care să se vadă exact gravitatea accidentării.

Anzor, unul dintre cei mai scumpi jucători transferaţi de Rotaru!

Mijlocaşul în vârstă de 23 de ani este unul dintre cele mai scumpe transferuri ale lui Mihai Rotaru, în ultimii ani. Universitatea Craiova a plătit 750.000 de euro celor de la Dinamo Tbilisi în faţa internaţionalului gruzin.

Anzor Mekvabishvili a făcut parte din lotul Georgiei la Euro 2024. El a jucat în toate cele trei meciuri din faza grupelor, însă a fost suspendat pentru duelul din optimi cu Spania, pierdut cu 1-4 de Georgia.

În topul all time al transferurilor Universităţii Craiova, Anzor Mekvabishvili ocupă locul trei. Mihai Rotaru a plătit mai mult doar pe Alexandru Cicâldău (2.300.000 de euro) și Andrei Ivan, răscumpărat cu 1.500.000 de euro de la Krasnodar.

Universitatea Craiova – Rapid, derby încins!

Universitatea Craiova poate să piardă fotoliul de lider în SuperLiga după înfrângerea de pe “Arcul de Triumf”. Dacă va câştiga împotriva Gloriei Buzău, U Cluj va urca pe primul loc, cu 15 puncte, unul mai mult decât oltenii.

Până la pauza internaţională echipa lui Costel Gâlcă va mai avea un test de foc. Sâmbătă, de la ora 21:30, în Bănie vine Rapidul lui Marius Şumudică. Giuleştenii au obţinut prima victorie din acest sezon la Iaşi şi vin cu un moral bun în Bănie.

Costel Gâlcă a fost ferit de probleme de lot până acum. Dar, dacă diagnosticul iniţial al lui Anzor Mekvabishvili va fi confirmat, va pierde toate meciurile echipei din 2024 şi este posibil să revină abia din play-off.