Viorel Moldovan, mesaj clar pentru jucătorii săi după Rapid – Dinamo 1-1. „Când le intră salariul în cont e bine”

Președintele giuleștenilor nu a fost mulțumit integral de prestația echipei după egalul făcut cu Dinamo. Așadar, la finalul meciului, Viorel Moldovan a avut un mesaj clar pentru jucătorii de la Rapid.

Viorel Moldovan, mesaj clar pentru jucătorii săi după Rapid – Dinamo 1-1. “Când le intră salariul în cont e bine”

Giuleștenii au avut cele 3 puncte în mână după lovitura de la 11 metri transformată de Petrila în minutul 53, însă, Dinamo a primit și ea un penalty în minutul 79, unde Selmani a reușit să egaleze. La finalul derby-ului, Viorel Moldovan a avut un mesaj clar adresat către jucătorii de la Rapid.

Președintele Rapidului susține că fotbaliștii antrenați de Neil Lennon ar trebui să dea mai mult pe teren. Moldovan le-a explicat giuleștenilor că ar trebui să fie letali în fața porții și să învețe să gestioneze presiunea.

“Sunt o grămadă de factori pozitivi. Aș vrea să scot în evidență că am terminat cu patru underi în teren. Sunt tineri, au valoare, s-a văzut asta în jocul echipei.

Mie nu îmi place că discutăm despre această presiune. Până la urmă, trebuie să știi să faci față acestei presiuni. La finalul lunii, când îți intră salariul în cont e bine.

Alții ar trebui să aibă presiune, în alte domenii. De exemplu, un doctor cardiolog, un miner, ei ar trebui să aibă presiune. Am fost și eu fotbalist. Sunt momente în care nu îți ies lucrurile, dar trebuie să te bați până la capăt.

Trebuie să avem instinct de ucigaș și nu avem acest instinct. În toate meciurile am avut posibilitatea să ucidem adversarul. Nu am reușit să facem asta, l-am lăsat să supraviețuiască. Astăzi, cel puțin în a doua repriză au fost momente foarte bune”, a declarat Viorel Moldovan la zona mixtă.

“Maniera de arbitraj m-a dezamăgit”

“Maniera de arbitraj m-a dezamăgit un pic. Nu aș vrea să găsesc o scuză din acest punct de vedere. Cred că s-a acordat ușor penalty pentru Dinamo.

Cred că jucătorul a căzut înainte. Din păcate, asta a fost. Ce putem face? Decât să mergem mai departe”, a mai spus Viorel Moldovan la finalul meciului Rapid – Dinamo 1-1.