Virgil Ghiță, gol de trei puncte pentru KS Cracovia. Este pe lista preliminară a lui Lucescu la echipa națională!

În etapa cu numărul șase a primei ligi poloneze, KS Cracovia, echipa unde evoluează românul Virgil Ghiță, a primit vizita celor de la Gornik Zabrze. Formația gazdă a câștigat partida cu scorul de 3-2, într-un meci în care oaspeții au fost de două ori la conducere.

Virgil Ghiță a marcat în duelul KS Cracovia – Gornik Zabrze

Virgil Ghiță, fotbalistul inclus de Mircea Lucescu pe lista preliminară a stranierilor pentru dubla cu Kosovo și Lituania, din Liga Națiunilor, a fost titular în partida ce a avut loc sâmbătă în campionatul Poloniei, între KS Cracovia și Gornik Zabrze.

Fundașul român în vârstă de 26 de ani a fost cel care a adus victoria echipei sale, după ce a reluat cu capul în plasa porții apărate de Michal Szromnik. A fost a doua reușită a românului în acest sezon din Ekstraklasa.

KS Cracovia a fost condusă de două ori în duelul cu Gornik Zabrze

Meciul cu Gornik Zabrze nu a fost deloc unul ușor pentru formația unde evoluează Virgil Ghiță. Oaspeții au preluat conducerea în minutul 20 al partidei, grație golului înscris de Damian Rasak, însă KS Cracovia a egalat 6 minute mai târziu, prin Filip Rozga.

La pauză, scorul a fost 2-1 pentru cei de la Gornik Zabrze. Nigerianul Taofeek Ismaheel a marcat pentru oaspeți în minutul 33. După pauză, Gornik a rămas în inferioritate numerică după ce Rafal Janicki a primit direct cartonașul roșu.

A fost scenariul perfect pentru gazde, care, după ce au avut un gol anulat în minutul 48, au reușit pentru a doua oară să restabilească egalitatea prin bosniacul Ajdin Hasic. Lovitura de grație a fost dată de Ghiță, în minutul 78, cu o lovitură de cap.

Mai mult decât atât, oaspeții au rămas în nouă oameni, după un nou cartonaș roșu, primit de Kryspin Szczwsniak. Cu această victorie, KS Cracovia a urcat pe primul loc în Ekstraklasa, cu un total de 13 puncte.

Virgil Ghiță, o opțiune bună pentru defensiva României după accidentarea gravă a lui Ionuț Nedelcearu

Chiar dacă Virgil Ghiță și Ionuț Nedelcearu nu sunt titularii obișnuiți ai României în defensivă, evoluția bună a fundașului de la KS Cracovia este o veste foarte bună pentru selecționerul Mircea Lucescu, mai ales în contextul accidentării grave suferite de Nedelcearu, la meciul dintre Pisa și Palermo.

Ambii au fost trecuți de Lucescu pe lista preliminară a stranierilor pentru dubla cu Kosovo și Lituania, din Liga Națiunilor. Rămâne de văzut dacă Ghiță va prinde convocarea finală pentru aceste două jocuri.