Virgil van Dijk, discurs categoric la adresa „tricolorilor” după România – Olanda 0-3: „Nu le-am dat prea multe șanse”

Olanda s-a calificat „en-fanfare” în sferturile de finală ale EURO 2024. Naționala lui Ronald Koeman s-a impus în fața României, scor 3-0, pe Allianz Arena din Munchen. Batavii au dominat România la toate capitolele, iar Virgil van Dijk nu s-a ferit de cuvinte la finalul confruntării.

Împinși de la spate de o atmosferă de poveste, dar și de victoria cu Ucraina din prima etapă a fazei grupelor de la Munchen, „tricolorii” au început excelent partida cu Olanda și au pus presiune pe naționala lui Ronald Koeman.

Golul lui Gakpo a stins speranțele românilor, iar „Portocala Mecanică” a pus stăpânire, treptat, pe jocul de la Munchen. Donyell Malen a stabilit scorul cu o „dublă”. Virgil van Dijk a simțit că Olanda a avut jocul în mână pe toată durata partidei.

Căpitanul batavilor este convins că naționala Olandei putea să înscrie mai multe goluri. „Suntem fericiţi, bineînţeles, pentru că am făcut un meci bun. Defensiv am fost solizi, nu le-am dat prea multe şanse. Ar fi trebuit să înscriem mai multe goluri”, a declarat Virgil van Dijk, potrivit vi.nl.

„După o săptămână cu turbulențe, a trebuit să demonstrăm”

Olanda nu a impresionat în faza grupelor la EURO 2024. După victoria la limită împotriva Poloniei (2-1), naționala pregătită de Ronald Koeman a remizat cu Franța (0-0) și a pierdut cu Austria (2-3). Batavii au avut forța să revină și s-au impus categoric în fața României.

„Dar, după o săptămână cu turbulenţe, în care s-au spus multe, a trebuit să demonstrăm azi. Bineînţeles, mai există lucruri care pot fi îmbunătăţite, dar putem fi mândri de noi şi de modul în care am reacţionat.

Suntem autocritici, ştiam cu toţii că trebuie să jucăm mai bine. Toată lumea trebuie să îşi asume responsabilitatea. La început, cu toţii ne-am dorit foarte mult, apoi putea fi haotic. Acum e timpul să ne revenim foarte repede, pentru că ne aşteaptă un alt meci greu”, a mai spus fundașul central al lui Liverpool.

Olanda – Turcia, în sferturi la EURO 2024! Cum arată tabloul complet

Olanda și-a aflat adversara din sferturi la EURO 2024 după victoria cu România și calificarea între cele mai bune 8 naționale ale Europei. „Portocala Mecanică” va da piept cu Turcia, care a trecut în optimi de Austria, scor 2-1.

Cele mai tari meciuri din sferturile de finală sunt Spania – Germania și Portugalia – Franța. Ambele meciuri au loc vineri, 5 iulie. Pe partea de tablou cu Olanda și Turcia se mai află Anglia și Elveția.