Vlad Chiricheș a gafat decisiv în FCSB – Oțelul! Căpitanul roș-albaștrilor i-a făcut golul cadou lui Dorinel Munteanu: decizia inedită a lui Gigi Becali

Oțelul Galați a izbutit să deschidă scorul în meciul cu FCSB, prin Juri Cisotti, după o greșeală lui Vlad Chiricheș din minutul 44, când a ratat o preluare simplă.

Vlad Chiricheș, greșeală uriașă în FCSB – Oțelul

Pe stadionul din Ghencea, FCSB a primit vizita Oțelului Galați în runda a treia a Superligii. Jucătorii pregătiți de Elias Charalambous și Mihai Pintilii erau în căutarea primei victorii din acest sezon, după ce au remizat în primele două meciuri din campionaat, 1-1 cu U Cluj și 2-2 cu Unirea Slobozia.

Însă, planurile roș-albaștrilor au fost date peste cap chiar pe finalul primei reprize. Chiar dacă a deținut ocaziile mai mari de gol, FCSB s-a văzut condusă în minutul 44, când Juri Cisotti l-a învins pe Andrei Vlad.

Mijlocașul italian i-a suflat mingea lui Vlad Chiricheș, care nu a putut „îmblânzi” mingea venită de la Kiki. După ce i-a „furat” balonul căpitanului campioanei, Juri Cisotti a avut drum întins către poartă și a marcat cu un șut puternic de la marginea careului.

Chiar dacă a forțat egalarea până la intrarea la cabine, eforturile lui FCSB au fost în zadar. Elevii lui Dorinel Munteanu s-au baricadat și au izbutit să intre în avantaj după primele 45 de minute.

Gigi Becali nu l-a schimbat pe Vlad Chiricheș la pauză

Văzând că echipa sa este condusă, Gigi Becali nu a stat pasiv. I-a introdus la pauză pe Alexandru Băluță, Daniel Popa și Marius Ștefănescu. Cei trei i-au înlocuit pe Luis Phelipe, David Miculescu și Mihai Lixandru.

Surprinzător, omul de afaceri nu l-a înlocuit pe Vlad Chiricheș, autorul greșelii care a dus la deschiderea scorului pentru Oțelul Galați. Stoperul a revenit în centrul defensivei să facă în continuare pereche cu Denis Haruț.

Încă de la începutul acestui sezon, Gigi Becali a afirmat că se va baza pe cuplul de fundași centrali format din Joyskim Dawa și Syabonga Ngezana. Latifundiarul din Pipera a ajuns la această decizie datorită duelurilor pe care cei doi le câștigă.

„Eu mizez pe fundași centrali care câștigă dueluri. E adevărat că Vlad Chiricheș construiește, dar pe mine mă interesează să câștig dueluri”, a declarat Gigi Becali, la Prima Sport, după FCSB – Maccabi Tel Aviv, 1-1, meci din turul 2 preliminar UEFA Conference League.