A telekkönyvi hivatalban rekedt Marosvásárhely magányos templomtornyának ügye

A telekkönyvi hivatalban rekedt Marosvásárhely magányos templomtornyának ügye

A kommunizmusban, a hetvenes évek elején, a nemzeti színház építésekor bontották le a toronyhoz tartozó barokk díszítésű templomot és a több hektáron elterülő kolostort.

Az egyházi méltóságoknak hosszú tárgyalások során, kegyeleti okokra hivatkozva – hiszen csak innen lehet lejutni a föld alatti kriptába – sikerült megmenteniük a tornyot.

Az egykor az utcafronttal párhuzamosan álló Barátok templomának tornya egyre rosszabb állapotba kerül, és egyelőre semmit sem lehet tenni a felújítása érdekében.

A telekkönyvi hivatalban valaki bezáratta azt a telekkönyvet, amelyben a torony és a kripta szerepelt, az ügy a telekkönyvi hivatalban rekedt.

Tamási Zsolt, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium volt igazgatója évek óta követi és sürgeti a torony tulajdonjogának tisztázását, felújításának elkezdését. Mint Facebook-oldalán írja, 2022 májusában nyílt interpellálásban intézett kérést a polgármesteri hivatalhoz, hogy tájékoztassák a torony helyzetéről. A városi főépítész válaszából egyértelműen kiderült, hogy

a polgármesteri hivatal szerint is a ferencesek tulajdona maradt a torony és a kripta (erről jogerős bírósági döntés is létezik), amely a műemlékek listáján is szerepel.

Már ebben a válaszban is szerepelt, hogy a műemléképület felújítására, karbantartására a tulajdonos támogatást igényelhet a szakminisztériumtól. „Tekintve, hogy tudomásunk volt az 1971-es protokollról, ami az elbontáskor készült, s amely szerint a karbantartás kötelezettsége nem az egyházé, hanem az államé, ennek hiteles másolatát igényeltem a gyulafehérvári érsekségtől, hogy jogilag használható dokumentummal segíthessem a ferences rend által megbízott ügyvédi irodát a torony ügyének rendezésére. Erre sor került szintén 2022 novemberében. Ezt követően,

2023 második felében tudtuk csak meg a ferences rend által megbízott ügyvédi irodától, hogy a legnagyobb gond nem az, hogy ki és mikor kezd neki a javításoknak, hanem ezt megelőzően orvosolni kell magát a tulajdonjogot, mert telekkönyvileg a torony »nem létezik«.

Illetve azt, hogy az ügyvédi iroda kezdeményezte a telekkönyv kijavítását, viszont ezt a telekkönyvi hivatal 2023 októberében elutasította, kérve a polgármesteri hivatal nyilatkozatát is, hogy a torony újra visszakerülhessen a telekkönyvbe” – írja Tamási Zsolt.

Egy másik nyilatkozatra is szükség van

Írásában hozzáteszi, bár ez idő alatt a hivatal nem kapta meg az ügyvédi irodától a telekkönyvi hivatal írásos válaszát, a polgármesteri kabinet és az RMDSZ frakció tagjai a közterületekért felelős igazgatósággal többször egyeztetve elkészítették a polgármesteri nyilatkozatot idén április 5-én. Ebben szerepel, hogy

a polgármesteri hivatal elismeri a ferences rend jogát a toronyra, a torony alatti területre és a kriptára, ezért a Színház tér telekelésekor a torony alatti területet nem is telekelte a város a saját tulajdonába, az szabadon maradt.

„A legutóbbi, áprilisi közös egyeztetésen pontosított az ügyvédi iroda, hogy egy más formájú s bővebb tartalmú nyilatkozat is szükséges. Ennek előkészítése van folyamatban. Ha az újabb nyilatkozat se lenne elég a telekkönyvi hivatalnak, egyéb dokumentumra, vagy esetleg tanácshatározatra lenne szükség, az RMDSZ frakció és a polgármester úgy ahogy eddig is, azonnal megteszi a jogilag járható lépést, mert most

a legsürgősebb, és meg nem kerülhető lépés a torony újratelekelése, s a telekkönyvi hivatalnál akadt meg a történet”

– részletezi a közösségi oldalon Tamási Zsolt.

A polgármesteri hivatal együttműködik az ügyvédi irodával

Megkeresésünkre Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalának sajtómunkatársa, Borsos Csaba elmondta, hogy mivel nincs telekelve a torony, illetve a kripta sem,

a polgármesteri hivatal próbál megoldást találni arra, hogy végre újratelekelhessék azt, és lehessen nekifogni a felújításnak.

„A polgármesteri hivatal mindenben támogatja és együttműködik az ügyvédi irodával, hogy lépéseket tegyenek a torony és a kripta felújítására, hiszen

amíg nincs telekkönyv, addig nem lehet felújítani sem”

– részletezte Borsos Csaba. Hozzátette, szerdán is volt ez ügyben egy gyűlés a polgármesteri hivatal és a ferences rendet képviselő ügyvédek között a telek kapcsán, és létrejött az a közjegyzői nyilatkozat, amelyet kért a telekkönyvi hivatal.

A telek tisztázásáig pedig a város lakóinak – akiknek egyáltalán feltűnik a templom nélküli torony – marad a remény, hogy belátható időn belül tatarozzák a kommunizmust túlélt ferences tornyot, mielőtt még jobban kikezdi az idő.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük