Amalia Lică, 4 medalii de aur la CE de gimnastică ritmică pentru junioare. Campiona se pregătește pentru Capacitate: „E mai puțin stresant”

RMAG news

Amalia Lică, 15 ani, a revenit în țară, luni, 27 mai, după ce a câştigat patru medalii de aur la Campionatele Europene de gimnastică ritmică pentru junioare de la Budapesta. Amalia se pregăteşte acum pentru examenul de capacitate. „Prefer limba română în locul matematicii”, a declarat sportiva, citată de agenția News.ro.

Amalia Lică a câştigat, joi, 23 mai, trei medalii de aur în finalele pe obiecte (cerc, măciuci şi panglică) ale junioarelor din cadrul Campionatelor Europene de la Budapesta. Ea a obţinut în urmă cu o zi şi aurul pe echipe. Românca este antrenată de Adriana Mitroi.

Amalia Lică a fost întâmpinată, la aeroportul Henri Coandă din Otopeni de colegi de şcoală, dar şi de la echipa de club.

„Sunt foarte mândră de ce am reuşit să fac. La competiţie am fost emoţionată când mi s-a cântat a cântat imnul. Medaliile vor avea un loc special în camera mea“. a declarat campioana de junioare.

„Examenul de capacitate nu este la fel de stresant ca o competiţie mare. Sper să am note bune, să nu am probleme la intrarea la liceu. Nu mi-e frică de capacitate, de obicei mă prind de ce trebuie să fac la exerciţii, dacă nu ştiu, învăţ mai mult”, a spus gimnasta.

„Mie îmi place mai mult româna decât matematica. mi se pare mai de de artişti aşa”, a completat adolescenta.

România a ocupat locul 1 pe echipe, dar și în clasamentul pe medalii, la CE de la Budapesta, unde au concurat 100 de junioare din 36 de țări.

Este un moment istoric pentru gimnastrica ritmică românească. Suntem mândri de Amaliam ne-a şocat într-un mod pozitiv, cu titurile ei.