Amical. Galezii pregătesc Nations League contra minusculei Gibraltar

RMAG news

Amical. Galezi pregătesc Nations League contra minusculei Gibraltar

Țara Galilor își începe pregătirile pentru UEFA Nations League programată la sfârșitul acestui an, cu un amical împotriva selecționatei din Gibraltar.

Deși este de așteptat că „dragonii” lui Rob Page să înregistreze o victorie convingătoare, adversarii lor au arătat la începutul acestei săptămâni că sunt capabili să furnizeze și mici surprize.

Galezii au avut prestații inconstante în preliminariile pentru Euro 2024.

Concentrarea britanicilor este pe pregătirea pentru campania din Liga Națiunilor împotriva Turciei, Muntenegrului și Islandei.

Între timp, Gibraltar se îndreaptă spre întâlnirea de la Estadio Do Algarve, căutând să încheie o serie de 13 înfrângeri consecutive pe scena internațională.

Una dintre cele mai mici naționale la nivel Mondial, Gibraltar nu a reușit să înscrie în niciuna dintre aceste întâlniri, ultimul lor gol venind într-un triumf cu 1-0 asupra Andorra în noiembrie 2022.

Cu toate acestea, pozitive pot fi luate din cele mai recente trei meciuri, doar patru goluri luate în două înfrângeri strânse, cu Lituania, două, și alte două cu Scoția, luni.

Rezistența din ce în ce mai accentuată a Gibraltarului este evidențiată și de faptul că în ultimele trei meciuri nu a luat gol în prima repriză.

Cele două naționale s-au confruntat într-un alt amical recent, în octombrie, Țara Galilor fiind, atunci, învingătoare cu 4-0 la Wrexham.

Page va trebui să facă cel puțin patru schimbări în echipa sa, pentru că Joe Rodon, Connor Roberts, Neco Williams și Harry Wilson nu au fost selecționați pentru această acțiune.

Ben Cabango, Fin Stevens și Jay Dasilva par să fie printre preferați în primul unsprezece, ultimii doi urmând să-și facă debutul în benzile galeze.

Și Daniel James pare să fie jucătorul agreat pentru modulul de start, cu excepția cazului în care Page va profita de ocazie pentru a oferi minute jucătorilor care au evoluat mai puțin în preliminariile pentru Euro.

Cu excepția unor probleme de sănătate și formă, Julio Cesar Ribas ar putea fi pregătit să trimită pe teren aceeași națională a Gibraltarului care a ținut piept atacurilor Scoției timp de 58 de minute.

Kian Ronan, de la National League North, King’s Lynn Town, ar putea fi o opțiune pentru primul unsprezece, pe partea dreaptă, asta dacă Ribas dorește să introducă în meci un jucător mai odihnit.

Echipe probabile:

Gibraltar: Hankins – Jolley, Lopes, Olivero, Sergent, Britto – Ronan, Walker, Annesley, Scanlon – De Barr

Țara Galilor: Ward – Davies, Mepham, Cabango – Stevens, Ampadu, James, Dasilva – James, Johnson – Moore.

Este clar că în meci nu se pune decât problema scorului care va fi sigur în avantajul galezilor.