Așa ceva e de domeniul SF! Două penalty-uri hilare într-un meci nebun din Germania. Video

Este vorba de duelul dintre Magdeburg și SpVgg Greuther Furth, din etapa a 8-a din 2.Bundesliga, care s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, deși gazdele au condus încă din startul jocului cu 2-0.

Penalty-uri ireale comise la partida din liga a doua a Germaniei

Cei 26.000 de spectatori prezenți pe Avnet Arena din Magdeburg la meciul din liga a doua a Germaniei au fost martorii unor momente absolut halucinante încheiate cu dictarea a două penalty-uri cum rar este dat să vezi.

Toată nebunia a început în minutul 13, atunci când portarul oaspeților Nahuel Noll a prins mingea, a calmat jocul și a repus balonul pentru fundașul Gideon Jung. Doar că din motive doar de el știute, acesta s-a gândit să repună el balonul în joc și l-a luat în mâini.

Spre stupefacția jucătorilor oaspeți care nu au înțeles decizia halucinantă a coechipierului lor, arbitrul Bastian Dankert nu a avut de ales și a dictat lovitură de la 11 metri pentru Magdeburg, un oraș cunoscut mai mult pentru echipa de handbal masculin.

Marocanul Mo El Hankouri a executat de la punctul cu var, dar Noll a ghicit colțul și a respins în lateral. Mingea a sărit Xavier Amaechi, acesta a centrat-o direct în fața porții și El Hankouri nu a mai ratat ținta și a deschis scorul.

Și oaspeții au primi un penalty haios

Trei minute mai târziu Magdeburg și-a mărit avantajul, dar până la pauză spectatorii au mai avut parte de un moment uluitor. De data aceasta, oaspeții au fost cei care au primit un penalty după un henț de cascadorii râsului.

În minutul 41, Roberto Massimo a pătruns în dribling spre poarta gazdelor, iar în momentul în care a simțit că este atacat în marginea careului de 16 metri de Jean Hugonet nu a ezitat să se arunce la pământ.

Aflat în suprafața proprie de careu, fundașul lui Magdeburg, Daniel Heber, a luat mingea în mâini, convins că ”centralul” va dicta lovitură liberă pentru Greuther Furth. Dar surpriză, fluierul nu a venit decât câteva momente mai târziu și pentru a dicta penalty.

Julian Green nu a iertat de la 11 metri și a redus din diferență. În partea secundă, oaspeții au reușit să mai înscrie o dată și au plecat cu un punct important de pe terenul unei formații aflate în lupta pentru promovare.

”Două goluri de genul ăsta într-un singur meci, asta e cu siguranță din categoria: nu se poate așa ceva, nu există”, a declarat Alexander Zorniger, antrenorul lui Greuther Furth, în timp ce omologul său, Christian Titz, a spus: ”Nu am experimentat niciodată așa ceva”.

După disputarea a 8 etape din 2.Bundesliga, Magdeburg se află pe poziția secundă în clasament, cu 16 puncte, în timp ce SpVgg Greuther Furth este pe locul 10, cu 10 puncte.