Az egészséges táplálkozás a legkisebb változtatásokkal kezdődik

Az egészséges táplálkozás a legkisebb változtatásokkal kezdődik

„Emberek vagyunk, normális, hogy eszünk csokit, pizzát, szalmakrumplit, csak az egyensúlyt kellene megtalálni” – fogalmazott Pirlea Alessandra csíkszeredai dietetikus, akivel az egészséges táplálkozásról beszélgettünk. A szakember rögtön a beszélgetés elején meg is osztotta egy személyes tapasztalatát, amikor egy páciensével egy étteremben találkozott. A páciens meglátva őt, ahogy tésztafélét eszik, megkönnyebbülve mondta, hogy hát ha a dietetikusnak szabad, akkor ő is azt fog enni.

Semmi gond nincs ezzel, csak éppen nem ugyanaz a helyzetünk. Sok páciens nem látja be, hogy ők egy problémával fordulnak hozzám, legtöbbször azért, mert nem kiegyensúlyozott az étrendjük. Ellenben én megtanultam, hogy hogyan tudom fenntartani az egyensúlyt

– magyarázta. Hozzátette, azért, mert dietetikusként dolgozik, sokszor megkapja a nagy kérdést, hogy „lássuk, mit eszik a dietetikus”, de neki a rövid válasza csak az, hogy mindent, csak éppen nem mindegy az elosztás és az arány.

Az egészséges táplálkozás mindenkinek szól

Félreértelmezése a dietetikus munkájának, hogy csak az fordulhat hozzá, aki súlyosan elhízott. Pirlea Alessandra szerint

akár a kisbabákkal is fordulhatnak szakemberhez az anyukák, mert az étellel való kapcsolatunkat már az első hónapok meghatározzák.

„Ahogy a felnőtteknél sem mindegy, hogy mit eszik, a kisbabáknál sem. Sőt, a szülőknek nagyon fontos odafigyelniük, hogy milyen ételekkel kezdik a gyermek táplálását. Nem mindegy, hogy egy édes krumplival, vagy egy almával találkozik először a kicsi gyomra. Abban a pici korban dől el minden, az is, hogy a gyereknek milyen kapcsolata lesz hosszútávon az étellel.”

A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy az étkezésünk az egész életünkre hatással van. A termékenységet is befolyásolja például az étkezésünk minősége, napjainkban pedig egyre több olyan esettel találkoznak a szakemberek, hogy „nem jön össze a baba”.

Megkérdőjelezik, hogy miért nem termékenyek, de nem is gondolnak arra, hogy az étkezésük miatt is lehet. Szerencsére soha nem késő, ha alapdolgokon változtatnak, óriási eredményeket tudnak elérni

– fogalmazott Pirlea Alessandra.

Az apró változtatások eredménye

Az étkezési minőségünk javítása érdekében az alap dolgokon kell először változtatnunk. Az első ilyen tényező az étel elkészítési módja. A szakember szerint le kell mondanunk arról, hogy minden nap bő olajban sütünk, hiszen rengeteg más lehetőség van. A sütőben, vagy az újonnan divatos forró levegős fritőzben is elkészíthetjük mondjuk a sült krumplit, olaj nélkül, de ne feledkezzünk meg a párolásról sem.

Pirlea Alessandra szerint az egész titka a fűszerezés. A másik alap dolog az étkezésünkben, amin könnyen változtathatunk, a vízfogyasztásunk.

A kellő folyadékmennyiség napi szintű bevitele elengedhetetlen, a kulcsa pedig ennek is a rendszeresség.

Az sem mindegy, hogy milyen kenyeret, rizset, tésztafélét fogyasztunk. A szakember a magas rozstartalmú szénhidrátokat ajánlja, hiszen azoknak lassabb a felszívódási idejük. „Ez nem azt jelenti, hogy tilos például bécsi szeletet enni. Ha a vasárnapi ebédnél az a menü, mindenkit szépen kérek, hogy egye meg, de más egy patológiai eset, aki mondjuk intoleranciával, allergiával él.”

Az egészséges étkezés ára

A szakember sokszor találkozott már azzal, hogy az emberek szerint az egészséges étkezés drága, legalábbis drágább az „egészségtelennél”.

A baj azzal van, hogy az egészséges címszót összekötötték tévesen a bio-jelzésű ételekkel, holott ez csak marketingfogás.

A kulcs a szezonális étkezés, hogy olyan zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszunk, amik éppen akkor értek be.

Nem nehéz kitalálni, hogy mik ezek a zöldségek, gyümölcsök, hiszen a helyi piacok általában szezonálisan árulják az épp beérett termést. És fontos, hogy nem kell túlgondolni az egészséges étkezést, hiszen nem attól táplálkozunk kiegyensúlyozottan, hogy lazacot és avokádót eszünk, hanem ha kicsiben gondolkodunk, a helyi termelőktől vásárolunk.

Minél színesebb, változatosabb, egyszerűbb, annál jobb

Van egy pár elv, amire jó lenne figyelni, ha táplálkozásról van szó. A legismertebb és legelfogadottabb ilyen elv az okos tányér. Az okos tányér modelljét a Magyar Dietetikusok Szövetsége állította elő, aminek a lényege, hogy minél színesebb, minél változatosabb, minél egyszerűbb, annál jobb. A modell lényege, hogy

az ideális tányér fele zöldség, negyede pedig jó minőségű fehérjeforrás.

Nagyon jó, hogy állati és növényi eredetű fehérjék is vannak, tehát semmi gond, hogyha valaki vegetáriánus vagy vegán, mindenkinek van opció. Húsféléket, halakat, tojást, tejtermékeket fogyasszunk, szóját, tofut, hüvelyeseket. A tányérunk fennmaradó egynegyede pedig a szénhidrátoké.

Nem mindegy, hogy milyen szénhidrátot fogyasztunk, amennyiben lehet, lassú felszívódású szénhidrátokat fogyasszunk, teljes kiőrlésű pékárut, akár kenyeret, jó minőségű kovászos kenyeret, teljes kiőrlésű tésztaféléket, vagy durumízből készült tésztaféléket. Ha már rizs, akkor inkább a basmati rizset vagy a barna rizset válasszuk

– hangzik a tanács.

A trükk

Az étkezésünk mumusa a szénhidrát, legalábbis ezt diktálja a társadalom. Pirlea Alessandra szerint azonban nem kell félnünk, nyugodtan ehetünk krumplit és rizset is, a trükkje csupán az, hogy ne forrón fogyasszuk azt. A kihűlt vagy szobahőmérsékletű krumpli például a keményítőtartalom miatt lassabban szívódik fel, így a vércukorszintünk pedig nem fog drasztikusan megnőni hirtelen, továbbá a telítettség érzése is tovább fennmarad.

Please follow and like us:
Pin Share