Az olvasás az egyik legnagyobb kaland a világon

Az olvasás az egyik legnagyobb kaland a világon

Gyerekektől volt hangos csütörtök délben a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, hiszen megnyitották a 9. Csíkszeredai Könyvvásárt.

11 órától Farkasházi Réka és a Tintanyúl zenekar tartott koncertet, majd 12 órától volt a könyvvásár megnyitója gyerekeknek – a felnőttek számára este 6 órától lesz, amelynek meghívottja Markó Béla író és költő.

A megnyitón Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere mutatta be Berg Juditot, a nagy népszerűségnek örvendő Rumini könyvsorozat íróját, kedves szavakkal illette a gyerekeket, majd idézett is a Ruminiből.

Berg Judit a gyerekekhez szólt, a saját gyerekkori énjének szemszögéből mesélt, az akkori olvasás iránti szeretetéről. Az írónő bevezetőjében arra biztatta a gyerekeket, hogy

bátran merüljenek el a könyvek történeteiben, ezáltal ugyanis kinyílik a rálátásuk a világra, ahogy mondta: „az olvasás az egyik legnagyobb kaland a világon.”

A bevezetőt követően Both Virág Izabella, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola tanára beszélgetett Berg Judittal. A pedagógus kezdetben arra kérte a gyerekeket, hogy integessenek az írónőnek, majd emeljék fel a könyveiket, amit olvasnak.

A kicsik zöme nem meglepően a Rumini-könyvsorozat egy-egy részét emelte a magasba.

A beszélgetés azzal a kérdéssel indult, hogy hogyan is kezdett írni Berg Judit. Saját bevallása szerint

egész gyerekkorában meséket talált ki, amiket papírra is vetett, majd összevarrta a lapokat, hogy úgy nézzen ki, mint egy könyv, tehát gyerekkorában kezdődött az írás iránti szenvedélye.

Ennek ellenére nem írónak készült, hanem magyar-angol szakos tanárnak, a meseírás saját gyerekei hatására lett az élete része. Az írónő ezen a ponton arra biztatta a könyvvásáron jelen lévő gyerekeket, hogy

bátran eresszék szabadjára a fantáziájukat, találjanak ki történeteket, rajzolják és írják le azokat, hiszen a meseírást nem lehet elég korán elkezdeni.

Visszatérve az írói pályára, Berg Judit elmesélte egy napját, ami az idő döntő százalékában káoszban úszik, így az elképzelt ideális írói munkát lerombolva számolt be arról, hogy

akkor ír, amikor ideje van.

Ezt követően felmerült a várva várt kérdés, hogy miként is született meg a Rumini-univerzum. Az írónő elmesélte, hogy

kislánya kérésének eleget téve kezdett először mesélni a kalandor kisegérről, majd annyira megkedvelte, hogy folytatta a történetet.

Bevallása szerint először semmi kedve nem volt egerekről írni, majd mikor előállt azzal az ötlettel, hogy egy nem hétköznapi egérről ír, hanem egy tengerre szálltról, onnantól nem volt megállás. Mint részletezte:

neki mint írónak muszáj volt gonoszokat is belevinnie könyveibe, hiszen általuk ütköznek akadályba Ruminiék; így lettek a kalózok is visszatérő elemei a könyveinek.

Belementek a beszélgetés során a könyv részleteibe, így a varázseszközök eredetébe, a nevek keletkezésébe, Rumini felépítésébe és családjának történetébe is.

A Berg Judittal való beszélgetést rendkívül élvezték a gyerekek, lelkesen válaszoltak a feltett kérdésekre, majd az esemény végén ők maguk is kérdezhettek az írónőtől.

A 9. Csíkszeredai Könyvvásár részletes programját ide kattintva olvashatják.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük