Cătălin Chirilă, medalie de bronz la Campionatul Mondial de la Samarkand! Ce s-a întâmplat in a doua finală de duminică. Update

Cătălin Chirilă a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Samarkand, Uzbekistan, în proba de Canoe – 500 de metri. Anul trecut, sportivul român a strălucit la Duisburg, Germania, unde a obținut medalia de aur.

Update: Cătălin Chirilă, locul 8 în finala de la Canoe – 200 metri

Cătălin Chirilă a terminat pe locul 8 la Campionatele Mondiale de la Samarkand (Uzbekistan) în proba de canoe 200 metri. Sportivul român a încheiat cursa cu timpul de 40,634. Medalia de aur a fost câștigată de polonezul Oleksii Koliadych, iar podiumul a fost completat de Pablo Grana și Zaza Nadiradze.

Cătălin Chirilă a cucerit medalia de bronz în această dimineață în proba de canoe 500 metri. El are în palmares, la această categorie, medalii de toate culorile, câștigând aurul în 2023 și argintul în 2022.

Cătălin Chirilă, bronz la Campionatele Mondiale de la Samarkand

Sportivii români nu au avut mult timp pentru refacere după Jocurile Olimpice de la Paris. Cu toate acestea, Ionela Cozmiuc a reușit să încheie cariera într-o notă triumfătoare, câștigând medalia de aur la Campionatul Mondial de la St. Catharines, Canada, în proba de schif simplu, categorie ușoară. Acum, Cătălin Chirilă aduce acasă medalia de bronz de la Samarkand, la canoe.

Cătălin Chirilă s-a calificat direct în finală, intrând în cursă pe culoarul al șaselea. Medalia de aur a fost câștigată de Serghei Tarnovschi din Moldova, cu un timp de 1:47,312. Martin Fuksa din Cehia a terminat pe locul al doilea, înregistrând 1:48,405, iar Cătălin Chirilă a completat podiumul cu un timp de 1:48,456.

După bronzul câștigat în finala din Uzbekistan, Cătălin Chirilă a ajuns la un total de trei medalii la Campionatele Mondiale în proba de 500 de metri la canoe: un aur obținut în 2023, un argint în 2022 și acum bronzul din 2024.

Cătălin Chirilă. revanșă după dezamăgirea de la Jocurile Olimpice

Cătălin Chirilă a suferit o mare dezamăgire la Jocurile Olimpice de la Paris. Deși era considerat unul dintre marii favoriți la medalia de aur, după ce stabilise un nou record olimpic în calificările pentru proba de 1000 m canoe simplu, în semifinale nu a reușit să livreze o cursă pe măsura așteptărilor, terminând pe locul al patrulea și ratând astfel șansa de a evolua în finală.

Medalia obținută acum la Campionatele Mondiale de la Samarkand reprezintă o revanșă importantă, iar Chirilă speră să urce pe podium la Jocurile Olimpice din 2028.

„Nu pot să spun că mă așteptam sau nu. E mult spus. Trebuia să iau fiecare cursă în parte, să o trăiesc la intensitate maximă și la final ajungeam la obiectivul stabilit. Din păcate, nu am ajuns, dar este o lecție pentru mine.

Jocurile Olimpice… o să le țin minte toată viața, cel puțin această ediție. Nu am făcut față condițiilor meteo și, efectiv, m-au scos din ritm acele valuri. A trebuit să mă concentrez mai mult pe cârmă decât pe palele cu care am înaintat.

M-am ținut de tactică până în ultimii metri, a fost totul excepțional. Am simțit cum m-am urcat pe adversari, dar avantajul pe care l-au avut ei în ultima parte și-a spus cuvântul. Acele sutimi au contat”, a declarat Cătălin Chirilă după semifinala de la Paris.

Sportivul român va mai participa într-o finală la Campionatul Mondial de la Samarkand. Cătălin Chirilă va evolua în proba canoe-1 200 m. Concursul va începe la ora 12:22.