Câți români s-au uitat la meciul de retragere al „Generației de Aur”. Ultimul dans, lider absolut de audiență

Meciul de retragere al „Generației de Aur” a atras suporterii atât la stadion, cât și în fața televizoarelor. Victoria „tricolorilor” cu Legendele Lumii, scor 3-2, a fost urmărită, de-a lungul difuzării, de aproape 1,7 milioane de telespectatori. Spectacolul a putut fi urmărit pe micile ecrane la Pro TV.

„Generația de Aur” a evoluat pentru ultima oară împreună, sâmbătă, 25 mai, pe Arena Națională. Spectacolul a fost de-a dreptul incredibil, cu scenografii impresionante și momente emoționante. Românii s-au înghesuit în fața televizoarelor pentru a urmări ultimul dans al generației care a scris istorie pentru naționala României.

Pro TV, postul de televiziune care a transmis meciul, a fost lider absolut de audiență în intervalul 20:19-22:35, conform sport.ro. Aproape 1,7 milioane de telespectatori au urmărit, de-a lungul difuzării, meciul de adio al „Generației de Aur”.

Minutul de aur a avut loc la ora 22:34. Aproximativ 2,2 milioane de telespectatori urmăreau spectacolul oferit de Generația de Aur pe Arena Națională. EURO 2024 va fi transmis în exclusivitate de Pro TV și Pro Arena.

„Generația de Aur”, victorie spectaculoasă în meciul de adio

„Generația de Aur” a câștigat meciul cu Legendele Lumii, la care au asistat 54.967 de spectatori. Selecționata condusă de Jose Mourinho a început mai bine meciul și și-a procurat rapid un avantaj de două goluri pe tabelă.

Rivaldo și Pandev au înscris în poarta „Generației de Aur” în prima repriză. Speranțele „tricolorilor” au fost reaprinse, după reușita lui Basarab Panduru din pasa lui Gică Hagi. A doua parte a jocului le-a aparținut românilor.

Gică Hagi și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 64. „Regele” a înscris fără emoții de la punctul cu var. Costel Gâlcă, antrenor la Universitatea Craiova, a adus victoria „Generației de Aur” cu un gol cu capul, în minutul 72.

Ilie Dumitrescu, glume la adresa lui Dan Petrescu după meciul „Generației de Aur”

Ilie Dumitrescu, fostul mare internațional român, a evoluat un sfert de oră în meciul de adio al „Generației de Aur” împotriva Legendelor Lumii. La finalul meciului, „Mister” a vorbit despre prestația colegilor și a glumit la adresa lui Dan Petrescu.

”Pe mine m-a impresionat Munteanu, a fost singur pe partea stânga, n-am coborât niciodată cu adversarul, era tot timpul 2 contra 1 la el acolo, s-a descurcat foarte bine Dorinel, Belo nemaipomenit.

Răzvan, băiatul lui Prodan, perfect, Petrescu s-a chinuit (n.r. râde) şi el pe acolo puţin… A făcut bine. Accidental am fost la aceeaşi masă (n.r. cu Mourinho), a fost o experienţă frumoasă pentru mine”, au fost cuvintele lui Ilie Dumitrescu.