Cine e Filip Ilie, atacantul de la Slobozia care a marcat golul egalizator împotriva campioanei FCSB

Nou-promovata Unirea Slobozia i-a ținut piept în prima repriză campioanei FCSB. Partida care se dispută la Clinceni, în cadrul etapei a II-a din sezonul regulat al SuperLigii, se anunța a fi un galop de sănătate pentru formația pregătită de Elias Charalambous.

Cine e Filip Ilie, atacantul de la Slobozia, care a marcat golul egalizator împotriva campioanei FCSB

Roș-albaștriii au deschis scorul, prin Lixandru (34), dar a fost egalată după doar două minute prin reușita tânărului Filip Ilie, în urma unei lovituri de la colțul terenului. Atacantul de 22 de ani al Unirii Slobozia este fiul fostei tenismene Ruxandra Dragomir, iar ialomițenii l-au transferat în această vară pentru regula U21.

Filip Ilie l-a învins pe Târnovanu în stil de mare atacant, cu o lovitură de cap plasată, din careul mic, după un duelul aerian câștigat autoritar în fața lui Radunovic. Este primul gol marcat de fiul Ruxandrei Dragomir în SuperLiga. Antrenorul Unirii Slobozia, Adrian Mihalcea, l-a titularizat în premieră pe Filip Ilie. În meciul cu Farul, câștigat de ialomițeni cu 1-0, în prima etapă, Filip Ilie a fost introdus în minutul 81 în locul lui Afalna.

Filip Ilie, produs al Academiei Sport Team București

Vârful crescut la Academia Sport Team București a debutat sezonul trecut pe prima scenă a fotbalului românesc, la U Cluj. Sub comanda lui Neluțu Sabău, Filip Ilie a jucat 12 meciuri în campionat.

În perioada junioratului, Filip Ilie a fost în probe la Bayern Munchen și a trecut și pe la Academia Hagi, cu care a jucat trei meciuri în UEFA Youth League. Atacantul a mai jucat la Sport Club Popești Leordeni și la Sepsi OSK II.

2 goluri a marcat Filip Ilie pentru U Cluj în Cupa României, în meciul cu CSA Steaua, scor 3-1
150.000 de euro este cota lui Filip Ilie, potrivit transfermarkt.com

Filip Ilie a fost component al selecționatei de juniori Under 16 a României și are o selecție la naționala U21, bifată în meciul cu Armenia (2-0) din debutul preliminariilor CE 2025. Idolul său este brazilianul Ronaldo Nazario.

Adrian Mihalcea, optimist înaintea meciului Unirea Slobozia – FCSB

Antrenorul Unirii Slobozia, Adrian Mihalcea, se arăta optimist înaintea partidei cu campioana FCSB.

“O echipă extraordinar de bună, cu un lot care se află în primele 2 din Liga 1. Avem nevoie de organizare, de determinare, să lăsăm emoțiile și să ne ridicăm la nivelul competiției.

Băieții știu deja cum e să obții un rezultat bun. Obiectivul nostru este ca la final să fim felicitați, momentan e nevoie de muncă, sacrificii și de voie bună.

Eu am dat câteva goluri în meciurile cu FCSB, unele au fost foarte importante. Totalul nu îl mai țin minte. De când sunt antrenor nu am reușit să scot nici măcar un punct împotriva celor de la FCSB. Poate chiar mâine se va sparge gheața”, a declarat Adrian Mihalcea, potrivit celor de la as.ro.